Waszczykowski: Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę

Polska
Waszczykowski: Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę
PAP/Radek Pietruszka

- Chcemy zwrócić uwagę i przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę – podkreślił szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie dla dziennika The Irish Times. - My musimy być przygotowani, by ją prowadzić - dodał.

Waszczykowski zaznaczył, że dawne państwa Układu Warszawskiego pamiętając wcześniejsze zaangażowanie Rosji w kryzysy w Gruzji i na Ukrainie przygotowane są na różne scenariusze.


Minister Waszczykowski w kontekście szczytu NATO w Polsce zwrócił uwagę, że kluczowe jest doprowadzenie do większej obecności Sojuszu na jego wschodniej flance. W ocenie Waszczykowskiego takie ustalenia państw Sojuszu na szczycie będą miały dwa kluczowe skutki: po pierwsze wyeliminuje to obawy, jakoby państwa, które wstąpiły do NATO w 1999 r., były członkami drugiej kategorii, po drugie będzie to czytelny sygnał dla Moskwy w związku z prowadzoną przez Rosję polityką. 


"Opowiadamy się za Unią wolności i demokracji"


Minister przypomniał, że Irlandię i Polskę łączy wiele pozytywnych doświadczeń. W tym roku mija 40 lat podpisania stosunków dwustronnych, a w przyszłym tygodniu rozpoczyna się druga edycja PolskaÉire - polsko-irlandzkiego festiwalu. Silnym związkiem pomiędzy obydwoma państwami są Polacy i polskie rodziny w Irlandii. Polska zabiega o powrót emigrantów do kraju, gdzie już „czeka na nich wiele  możliwości, a my zobowiązaliśmy się do tworzenia nowych”.


Odnosząc się do referendum w Wielkiej Brytanii Waszczykowski wyraził nadzieję, że Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w Unii. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji Wielka Brytania jest sojusznikiem Polski w spojrzeniu na integrację europejską.


- My w Europie Środkowej opowiadamy się za Unią wolności, demokracji, równej współpracy a nie tzw. jeszcze bliższą Unią - powiedział minister. W tym kontekście w ocenie ministra Waszczykowskiego za dziwną należy uznać propozycję Komisji Europejskiej, mówiącą o kwocie 250 tys. euro kary za każdego nieprzyjętego migranta przez państwo członkowskie.


"Spór wokół TK nie jest niczym niezwykłym w państwie demokratycznym"


W rozmowie z The Irish Times Waszczykowski odrzucił zarzuty, jakoby działania rządu zmierzały do podważenia zasad rządów państwa prawa w Polsce. Podkreślił, że spór, który ma miejsce, nie jest niczym niezwykłym w państwie demokratycznym. Równocześnie podkreślił, że potrzeba czasu aby rząd rozwiązał ten problem tak, aby osiągnąć kompromis i zapewnić równowagę pomiędzy kompetencjami Trybunału Konstytucyjnego a uprawnieniami parlamentu w procesie stanowienia prawa.


Minister zaznaczył równocześnie, że insynuacje, jakoby lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński zmierzał w kierunku nacjonalistycznych i autorytarnych działań w Polsce należy uznać za nieuprawnione.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie