Surowe jajka i rozwód. To sekret długowieczności ostatniej żyjącej osoby z XIX wieku

Świat
Surowe jajka i rozwód. To sekret długowieczności ostatniej żyjącej osoby z XIX wieku
Emma Morano, fot. PAP/EPA/Antonino Di Marco
Emma Morano

Po śmierci w czwartek Susannah Mushatt Jones nową najstarszą osobą na świecie została Włoszka Emma Morano. W rozmowie z "New York Times" 116-letnia kobieta przyznała, że sekretem jej długiego życia jest spożywanie trzech jajek dziennie oraz bycie singielką.

Morano je trzy surowe jajka dziennie od czasów młodości. W tamtych realiach był to jej sposób na uniknięcie anemii. Zwyczaju jednak nigdy nie porzuciła.

 

Włoszka rozwiodła się w 1938 roku i nigdy więcej nie wzięła ślubu. - Nie chciałam być zdominowana przez kogokolwiek - mówiła na łamach "NYT".

 

Jajka sprawdzają się zawsze

 

Morano wiele łączy z Jones, która zmarła w Nowym Jorku dwa dni temu. Mieszkająca w jednym z największych miast świata kobieta także zaczynała dzień od jajek - ale nie surowych, a w jajecznicy. Ponadto - tak jak Morano - także była zamężna tylko przez kilka lat.

 

Sposób na długie życie obu kobiet nie znajduje jednak odzwierciedlenia w badaniach. Według naukowców, stu lat częściej dożywają osoby żyjące w związkach małżeńskich. Z kolei, jeśli chodzi o jedzenie, to życie przedłużają warzywa, owoce i ryby wchodzące w skład diety śródziemnomorskiej. 

 

The Guardian, New York Times

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie