Rosyjski jacht "aresztowany" w Korei Północnej

Świat
Rosyjski jacht "aresztowany" w Korei Północnej
Flickr.com/(stephan)

5-osobowa załoga rosyjskiego jachtu "Ełfin" została zatrzymana w piątek przez straż ochrony wybrzeża Korei Płn. podczas rejsu po Morzu Japońskim, Jacht został odholowany do portu w Koson. Ambasada Rosji w Pjongjang podjęła działania wyjaśniające.

Jacht należący do klubu żeglarskiego we Władywostoku odbywał rejs na trasie z portu Pusan w Korei Płd. do Władywostoku. Zatrzymano go w odległości 80 mln od linii wybrzeża Korei Płn. pod zarzutem wtargnięcia w jej wyłączną strefę ekonomiczną.

 

W 1977 r. Korea Płn. wyznaczyła tę strefę na obszarze 200 mil morskich od swego wybrzeża.

 

Strefa ta jest obszarem międzynarodowym z pewnymi prawami zastrzeżonymi na rzecz państwa nadbrzeżnego (wyłączność eksploatacji zasobów żywych i nieożywionych, badań naukowych, ochrony środowiska i budowania sztucznych wysp oraz instalacji). Pozostałe państwa w wyłącznej strefie ekonomicznej korzystają poza tymi ograniczeniami z wolności morza pełnego, w tym wolności żeglugi morskiej.

 

Morze terytorialne Korei Płn. obejmuje, jak w przypadku innych państw, 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Obowiązuje w nim prawodawstwo i władza Korei Płn.

 

Jacht "Ełfin" został odholowany do portu w Korei Płn., a członkowie załogi nie mają prawa go opuszczać. Kapitan został przewieziony do budynku straży ochrony wybrzeża.

 

PAP

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze