Opozycja wyręcza PiS i sama organizuje spotkanie liderów ws. TK

Polska

Liderzy PO, Nowoczesnej i PSL zapraszają szefów klubów PiS i Kukiz’15 na spotkanie ws. kryzysu konstytucyjnego. - PiS dużo mówiło o takim spotkaniu. Widząc jednak, że nie potrafi wykreować terminu, zapraszamy na środę na godz. 15:00 - powiedział lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Wraz z Grzegorzem Schetyną i Ryszardem Petru zapowiedział też, że będą koordynować współpracę swoich partii.

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił, że dzisiejsza konferencja odbywa się równo tydzień po "wielkim marszu opozycji, w którym tysiące Polaków manifestowało przeciwko rządom PiS". Stwierdził, że Polacy oczekują współpracy partii opozycyjnych, dlatego ich liderzy chcą ją koordynować, "być przy ważnych sprawach, konsultować decyzje".

 

- Są sprawy, których będziemy bronić w sposób fundamentalny. Jest 3,5 roku do wyborów, więc mamy czas, żebyśmy ją dobrze skoordynować, żeby Polacy uwierzyli, że możemy w twardy sposób zbudować antytezę do złych rządów PiS-u - podkreślił. 

 

Konstytucja, UE, język nienawiści i obronność

 

Kluby określiły cztery główne obszary, w jakich mogą współpracować.

 

– Pierwszy, to konstytucja. Nie zgodzimy się na jakiekolwiek gmeranie w niej, kryzys konstytucyjny można rozwiązać na poziomie ustaw. Drugi, to Unia Europejska. Nie damy się wypychać z niej. Trzeci, to kwestia języka nienawiści, którego jest coraz więcej, nie tylko w parlamencie. Będziemy temu zapobiegać. Czwarty, to kwestia obronności. Z przerażeniem patrzymy na to, co dzieje się w MON - powiedział Ryszard Petru. 

 

Lider Nowoczesnej dodał, że kluczowa jest kwestia silnej obecności Polski w NATO. - Obawiamy się działalności PiS w tej sprawie - oświadczył.

 

"Marszałek zorganizował spotkanie z ciekawym człowiekiem"

 

Obecni na konferencji dziennikarze przypomnieli, że spotkanie w kwestii Trybunału Konstytucyjnego zaproponował wcześniej marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

 

- To my chcemy być gospodarzem. Nie możemy dopuścić, by powtórzyła się sytuacja sprzed kilku tygodni, gdy (podczas pierwszego spotkania liderów klubów ws. TK organizowanego przez PiS - red.) marszałek zorganizował nam spotkanie z ciekawym człowiekiem, prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który jedynie podsumowywał głosy wszystkich uczestników - powiedział lider Platformy Grzegorz Schetyna. 

 

Petru dodał, że zaproszenie nie jest kierowane do Jarosława Kaczyńskiego, choć klub PiS może go wydelegować, jako posła. -  Z poprzedniego spotkania z Kaczyńskim nic nie wynikało. Obiecał, że zrealizuje postanowienia Komisji Weneckiej, ale to nie nastąpiło – powiedział lider Nowoczesnej.

 

polsatnews.pl, fot: PAP/Rafał Guz, wideo: Polsat News

 

 

ml/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze