Bułgaria: policja zatrzymała dziesiątki nielegalnych imigrantów

Świat
Bułgaria: policja zatrzymała dziesiątki nielegalnych imigrantów
Migranci w Grecji, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Dziesiątki nielegalnych imigrantów zatrzymała bułgarska policja podczas przeprowadzonej od piątku operacji w całym kraju. W hotelach i wynajmowanych mieszkaniach zatrzymano 62 osoby, 30 ukrywało się w domu w romskiej dzielnicy w Sofii.

Dwie kilkudziesięcioosobowe grupy zatrzymano przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy z Serbią.


Informację o akcji przedstawił mediom w sobotę szef służb operacyjnych MSW Georgi Kostow. Podkreślił, że w porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy napływ migrantów osłabł. Jesienią podczas analogicznych akcji zatrzymywano po 200-300 osób. W styczniu na granicy z Turcją zatrzymano 712 nielegalnych migrantów, w lutym - 444, a w kwietniu 259. W ośrodkach dla uchodźców, dysponujących 5130 miejscami, znajduje się 830 osób.


Skuteczna ochrona granicy z Turcją


Podczas akcji z udziałem 1400 policjantów zatrzymano również przemytników ludzi, ale Kostow nie podał szczegółów. Od początku roku za przemyt ludzi zatrzymano ponad 60 osób, a w 2015 r. skazano 1266 przemytników ludzi.


Według MSW spadek liczby migrantów jest rezultatem skuteczniejszej ochrony granicy z Turcją. W piątek rząd przeznaczył dodatkowo 6,2 mln lewów (3,1 mln euro) na dobudowanie ogrodzenia granicznego.


Pierwsze 30 km ogrodzenia powstało latem 2014 r., rok temu rząd postanowił przedłużyć to ogrodzenie Turcją o dalsze 132 km i przeznaczył na ten cel 65 mln lewów (32,5 mln euro), a później jeszcze 35 mln lewów (17 mln euro). Szefowa MSW Rumiana Byczwarowa poinformowała w parlamencie, że ogrodzenie ma już 52 kilometry, a całe będzie gotowe w lipcu.


Granicy strzeże nie tylko policja graniczna, lecz także wojsko, na co wyraził zgodę parlament.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze