33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE są w Polsce. Raport WHO

Polska
33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE są w Polsce. Raport WHO
Smog w Krakowie, fot. Polsat News
Smog w Krakowie

Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasto w Unii Europejskiej, a w pierwszej dziesiątce zestawienia jest jeszcze pięć innych polskich miejscowości - to wnioski płynące z raportu Światowej Organizacji Zdrowia o jakości powietrza w miastach z całego świata.

Autorzy raportu brali pod uwagę poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5, który jest uważany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród zawieszonych w atmosferze składników smogu.

 

WHO twierdzi, że długotrwałe narażenie na działanie PM2.5 grozi skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenie pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób oddechowych i krążenia.

 

W Polsce lepiej nie oddychać

 

Zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej otwiera Żywiec. Druga jest Pszczyna, a trzeci bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajmują Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Znany ze smogu Kraków jest "dopiero" jedenasty.

 

W sumie na liście są 33 polskie miasta. Nasze miejscowości zdominowały ranking razem z bułgarskimi. Pierwszy ośrodek spoza tych dwóch krajów w zestawieniu jest na 24. miejscu - to włoska Soresina.

 

 

Mogło być gorzej

 

Polskim miastom jednak daleko do najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata. Najbardziej szkodliwe powietrze jest w Zabolu w Iranie, a stężenie PM2.5 jest tam około pięciokrotnie wyższe niż w Żywcu.

 

Ponadto zdecydowana większość z najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w Indiach oraz w Chinach.

 

polsatnews.pl

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie