Ukraina zrezygnuje z Eurowizji, jeśli zwycięży w niej Rosja

Świat
Ukraina zrezygnuje z Eurowizji, jeśli zwycięży w niej Rosja
Dżamala, Fot. PAP/EPA/Maja Suslin

Prezes ukraińskiej telewizji państwowej Zurab Ałasanija wyraził nadzieję, że gospodarzem Eurowizji w 2017 roku będzie Ukraina. - Jestem jednak zmuszony myśleć o alternatywie: jeśli zwycięzcą zostanie mężczyzna o nazwisku Łazariew (Siergiej Łazariew z Rosji) to myślę, że przyszłym roku program pierwszy (ukraińskiej TV) odmówi udziału w konkursie – oświadczył.

Ukrainę na Eurowizji reprezentuje pochodząca z zaanektowanego przez Rosję Krymu tatarska piosenkarka Dżamala (Jamala). Pojechała do Sztokholmu z piosenką "1944", poświęconą stalinowskiej deportacji jej narodu.


- Dżamala znalazła się w finale. Finał odbędzie się w sobotę. Będę się cieszył razem z Dżamalą niezależnie od miejsca, które zajmie - napisał Ałasanija na Facebooku.


Prześladowania Tatarów krymskich


Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu, zbojkotowali przeprowadzone w marcu 2014 roku referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Po referendum część z nich opuściła Krym i zamieszkała na głównym terytorium Ukrainy. Ci, którzy pozostali, narzekają na prześladowania ze strony rosyjskich władz oraz uskarżają na rewizje i areszty.


Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu do Azji Środkowej na rozkaz Józefa Stalina w 1944 roku z powodu oskarżeń o kolaborację z III Rzeszą. Prawie połowa - 46 proc. - nie przeżyła deportacji. Ocalałym pozwolono na powrót dopiero w połowie lat 80. za rządów Michaiła Gorbaczowa. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie. Po ogłoszeniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku Tatarzy stali się obywatelami ukraińskimi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie