Real Madryt najcenniejszym klubem piłkarskim na świecie

Biznes
Real Madryt najcenniejszym klubem piłkarskim na świecie
PAP/EPA/Ballesteros

Wartość "Królewskich" w ciągu roku wzrosła o 12 proc. i wynosi 3,65 mld dolarów. Na drugim miejscu jest odwieczny rywal Realu - FC Barcelona warta 3,56 mld dolarów, na trzecim Manchester United (3,32 mld dolarów) - wynika z najnowszego rankingu magazynu "Forbes".

W pierwszej piątce uplasowały się jeszcze: Bayern Monachium wart 2,68 mld dolarów i Arsenal (2,02 mld dolarów). Ta ostatnia drużyna ma najdroższe bilety na mecze spośród wszystkich grających w Premier League, za karnet na wszystkie mecze sezonu 2014/15 trzeba było zapłacić 2 tys. 895 dolarów.


W pierwszej dziesiątce są jeszcze kolejno: Manchester City, Chelsea, Liverpool, Juventus i Totenham Hotspur. 5 spośród 10 najbogatszych drużyn gra w lidze angielskiej.

 

Dochody z transmisji, gadżetów i z gry

 

Według analizy "Forbes’a" wzrost dochodów z praw do telewizyjnych transmisji meczów, sprzedaży koszulek i innych gadżetów, umów sponsorskie i marketingowe sprawiają, że wartość najlepszych drużyn piłkarskich na świecie stale rośnie.


W ubiegłym roku UEFA podwyższyła też premie za udział w Lidze Mistrzów. Nagroda za awans do fazy grupowej wzrosła z 8,6 do 12 mln euro, premia za awans do półfinału z 4,9 do 7 mln euro.


Drużyna-finalista Champions League dostaje 10,5 mln euro (wcześniej 6,5 mln euro). Natomiast zwycięzca zostanie nagrodzony kwotą 15 mln euro (wcześniej 10,5 mln euro).


Wartość klubów magazyn "Forbes" obliczył na podstawie przychodów (zysk przed odliczeniem podatków, amortyzacji, handlu graczami) z ostatniego zakończonego sezonu (2014-2015).

 

forbes.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie