Protest celników w Warszawie. Chodzi o emerytury

Polska
Protest celników w Warszawie. Chodzi o emerytury
PAP/Leszek Szymański

To największa pikieta w historii Służby Celnej. Ponad tysiąc funkcjonariuszy i pracowników przez dwie godziny protestowało w piątek przed gmachem Ministerstwa Finansów. Chcieli zatrzymania prac nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej, uszczelnienia systemu podatkowego i emerytur takich jakie maja inne służby mundurowe.

- W programach, jakie były zapowiadane było wzmocnienie służby celnej. W chwili obecnej czujemy, że to idzie w zupełnie innym kierunku - powiedziała Polsat News wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego "Celnicy PL" Edyta Biernat. 

 

Mundurowy system emerytur tylko dla wybranych

 

Celnicy oburzeni są również stanowiskiem Ministerstwa Finansów oraz wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. systemu emerytur mundurowych. Miałaby je otrzymać tylko wąska funkcjonariuszy. Uprawnień do emerytury mundurowej nie posiadaliby m.in. pracownicy obsługi kadrowej i finansowej oraz zajmujący się logistyką. 

 

Według resortu finansów emerytury mundurowe powinny przysługiwać m.in. celnikom zajmującym się zwalczaniem przestępczości oraz pracującym w oddziałach granicznych. Celnicy chcą, aby nowy system objął wszystkich funkcjonariuszy.

 

- Wypowiedzi ministra zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Jeszcze w styczniu wszyscy mieliśmy być objęci emerytalnym systemem - powiedziała Biernat.

 

Przedstawiciele celników podkreślają, że wypełnienie wyroku TK i przyznanie emerytur mundurowych wszystkim funkcjonariuszom to główny postulat międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego porozumienia Związków Zawodowych Służby Celnej, który powstał w poniedziałek. W jego skład wchodzą: Zrzeszenie ZZ Służby Celnej, Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej oraz ZZ Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy.

 

Minister finansów dąży do "demontażu Służby Celnej"

 

Zdaniem protestujących minister finansów dąży do demontażu Służby Celnej poprzez utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, której utworzenie jest planowane na 1 stycznia 2017 r., mimo że Prawo i Sprawiedliwość wykreśliło tę koncepcję ze swojego programu.

 

Jak podkreslili protestujący minister "nie podjął zapowiadanych przez PiS działań w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego, marginalizacji szarej strefy i przestępczości zorganizowanej działającej w sferze zadań Służby Celnej" oraz neguje obywatelski projekt ustawy, który przewiduje objęcie systemem emerytur mundurowych wszystkich funkcjonariuszy Służby Celnej.

 

- Cały czas staramy się podpowiadać, jak zlikwidować szarą strefę czy walczyć z przestępczością. Minister wydaje się być głuchy na nasze wypowiedzi - dodała wiceprzewodnicząca Biernat.

 

"Nie zna realiów naszej pracy"

 

Szef Służby Celnej Marian Banaś "nie zna realiów naszej pracy". 

 

- My nie pracujemy, my pełnimy służbę. W każdej chwili możemy być przeniesieni w inne miejsce pracy. Ostatnio Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że mamy bardziej restrykcyjne obostrzenia w swojej służbie w porównaniu do innych służb mundurowych, a jesteśmy jedyną, która nie ma żadnych uprawnień z tym związanych - stwierdziła Biernat.

 

W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzy artykuły ustawy o emeryturach służb mundurowych są niezgodne z konstytucją. Zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. TK zauważył, że funkcjonariusze Służby Celnej mają węższe uprawnienia emerytalne niż funkcjonariusze Straży Granicznej mimo wielu cech wspólnych tych służb, takich jak pełna dyspozycyjność i podległość służbowa, możliwość przeniesienia na inne stanowisko służbowe, wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach, a niekiedy nawet praca na takich samych warunkach i równych zasadach.

 

Choć - według TK - z samego określenia przez ustawodawcę danej formacji jako mundurowej lub umundurowanej nie można z góry wysnuwać wniosku, że status prawny takich formacji i ich funkcjonariuszy powinien być kształtowany przez ustawodawcę w sposób identyczny czy podobny. Sąd przyznał jednak, ze ustawodawca powierzył Służbie Celnej zadania podobne np. do zadań policji.

 

Do zadań Służby Celnej należy bowiem również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Sytuacja prawna funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy je wykonują jest podobna do funkcjonariuszy policji, którym jednocześnie przysługują emerytury z systemu zaopatrzenia emerytalnego.

 

Polsat News, celnicy.pl, PAP, fot. PAP/Leszek Szymański

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie