Niemcy zmieniają zdanie. Islam nie należy do ich "krajobrazu kulturowego"

Świat
Niemcy zmieniają zdanie. Islam nie należy do ich "krajobrazu kulturowego"
Flickr/Montecruz Foto/CC BY-SA 2.0

Jeszcze w 2010 roku ówczesny prezydent Christian Wulff powiedział, że islam należy do krajobrazu kulturowego Niemiec, tak samo jak chrześcijaństwo i judaizm. Wtedy 49 proc. Niemców poparło tę opinię. Teraz sytuacja się zmienia i ta teza nie ma już tak wielkiego poparcia. Według sondażu instytutu Infratest-dimap nie zgadza się z nią już 60 proc. badanych. 72 procent Niemców boi się zamachów.

Tylko 34 proc. ankietowanych uważa, że Niemcy to także islam.

 

Uprzedzenia wobec tej religii i i jej wyznawców nasilają się wraz z wiekiem. W grupie 60-latków i starszych aż 71 proc. osób jest wobec islamu nastawiona negatywnie.

 

Niezadowoleni z działań partii politycznych

 

Ponad 58 proc. Niemców jest zdania, że partie głównego nurtu: CDU, CSU, SPD, Zieloni, Lewica i FDP nie dość poważnie traktują obawy i troski obywateli z powodu radykalizacji islamu. Natomiast 38 proc. zapytanych było zadowolonych z działań tych partii.


Według tego sondażu co drugi Niemiec (52 proc.) obawia się, że z powodu uchodźców dojdzie do wzmożonej islamizacji Niemiec. Około 47 proc. nie podziela tych obaw.

 

Strach przed zamachami


Prawie trzy czwarte zapytanych (72 proc.) obawia się zamachów terrorystycznych. To, jak dotąd, najwyższy odsetek w badaniach na taki temat. Tylko 25 proc. Niemców nie odczuwa zagrożenia ewentualnymi atakami.

 

Deutsche Welle 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie