Uczczono rocznicę śmierci Piłsudskiego i Andersa

Polska
Uczczono rocznicę śmierci Piłsudskiego i Andersa
PAP/Leszek Szymański

- Bez siły militarnej nie będzie Polski jako suwerennego państwa - podkreślił minister obrony Antoni Macierewicz podczas czwartkowych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie upamiętniajacych 45 rocznicę śmierci Władyslawa Andersa i 81 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.

12 maja przypadają dwie ważne rocznice - 81 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski, a 45 lat temu - generał Władysław Anders. W czwartek rano w katedrze polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza św. w intencji gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy - bohaterów spod Monte Cassino. O celebrę tej mszy św. zwróciła się z prośbą do Biskupa Polowego Anna Maria Anders, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego.

 

W południe przy grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz, parlamentu, organizacji kombatanckich, harcerze i uczniowie złożyli wieńce.

 

"Dał Polsce wolność"

 

Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kaspszyk przypomniał słowa, którymi Ignacy Mościcki opisywał Józefa Piłsudskiego:

 

"Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". - Jego śladem podążali nie tylko legioniści, nie tylko żołnierze wojska polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, podążał naród i podążali ich następcy, również ci, którzy 72 lata temu na rozkaz generała Władysława Andersa poszli szturmować Monte Cassino - podkreślił.

 

Testament polskich bohaterów

 

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział: "Stajemy dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który symbolizuje pokolenia Polaków walczących o niepodległość, który przywołuje pamięć o wielkich walkach, bitwach i poświęceniu. Stajemy w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego i Władysława Andersa i w przeddzień wielkiego zwycięstwa oręża polskiego pod Monte Cassino. Te wydarzenia splatają się w jedną całość, którą można nazwać dumą z wysiłku oręża polskiego".

 

- Bez siły militarnej nie będzie Polski jako państwa suwerennego na mapie Europy - to jest przekaz jaki otrzymujemy, o którym dzisiaj możemy powiedzieć, że jest najważniejszy, testament Józefa Piłsudskiego, Władysława Andersa i tych wszystkich, którzy przez pokolenia o Polskę walczyli - dodał.

 

Po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się msza św. w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, a następnie złozono wieńce przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino na skwerze przy Ogrodzie Krasińskich. 18 maja br. Biskup Polowy gen. bryg. Józef Guzdek będzie celebrował Mszęśw. na polskim cmentarzu na Monte Cassino. Udział w uroczystościach wezmą kombatanci oraz młodzież.

 

PAP

 

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie