Radni PiS: PO blokuje kandydaturę Jana Pietrzaka na honorowego obywatela Warszawy

Polska
Radni PiS: PO blokuje kandydaturę Jana Pietrzaka na honorowego obywatela Warszawy
Flickr/Arian Zwegers/CC BY 2.0

"W naszej ocenie decyzja klubu radnych PO jest niezrozumiała, dyskryminująca i dzieląca mieszkańców Warszawy. Brak akceptacji kandydatury tak wybitnej osoby uważamy za działanie wykluczające tę część mieszkańców Warszawy, których reprezentujemy" - głosi oświadczenie odczytane przez przewodniczącego klubu radnych PiS Cezarego Jurkiewicza w przerwie sesji Rady Miasta.

W przerwie czwartkowej sesji Rady Warszawy Jurkiewicz przedstawił oświadczenie swojego klubu, w którym napisano, że decyzją klubu radnych PO "została zablokowana kandydatura Jana Pietrzaka - wybitnego warszawiaka, cenionego satyryka i twórcy Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu pod Egidą na Honorowego Obywatela m.st. Warszawy".


W związku z tym radni PiS zapowiadają, że wyłączą się z "wszelkich aktywności" związanych z procedowaniem nagród m.st. Warszawy i uczestnictwa klubu PiS w corocznej uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim 31 lipca 2016 r.


Jurkiewicz dodał, że telefonicznie przekazano mu informację po posiedzeniu klubu radnych PO, że nie ma zgody na kandydaturę Pietrzaka.


"Za nazywanie faszystami nie zasługuje na taką godność"


Przewodniczący klubu radnych PiS przypomniał, że w ubiegłym roku rada miasta, głosami PO odrzuciła kandydaturę pisarza i publicysty Bronisława Wildsteina zgłoszoną przez radnych PiS.


Przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział tylko, że radni PO ustalili, że nie będą głosować za kandydaturą Pietrzaka.


Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) dodała, że na klubie odbyła się dyskusja i głosowanie nad kandydaturą Pietrzaka. - Większość radnych uznała, że ktoś, kto nas nazywa faszystami, nie powinien zasługiwać na taką godność - powiedziała dziennikarzom Malinowska-Grupińska.


Zapewniła, że uroczystość na Zamku Królewskim na pewno się odbędzie, zapowiedziała, że będzie rozmawiała z radnymi PiS i zachęcała ich do przyjścia na uroczystą sesję rady miasta.


Dzień Pamięci Warszawy


Rada Warszawy wskazuje kandydatów do tytułu honorowego obywatela Warszawy, następnie podejmowana jest uchwała o wyborze.


Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie