Papież powoła komisję ds. przywrócenia diakonatu kobiet

Świat
Papież powoła komisję ds. przywrócenia diakonatu kobiet
PAP/EPA/Giorgio Onorati

Papież Franciszek ogłosił w czwartek, że powoła komisję, która rozważy możliwość ustanowienia diakonatu kobiet, jaki istniał w pierwszych wiekach Kościoła. Papież oświadczył, że jest taka możliwość.

Sprawa ta pojawiła się podczas rozmowy Franciszka z przełożonymi zakonów żeńskich w Watykanie. W czasie audiencji dla 900-osobowej delegacji Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych papieża zapytano, dlaczego Kościół wyklucza kobiety z posługi diakonów.

 

Zakonnice przypomniały mu, że kobiety pełniły taką rolę w pierwszym okresie chrześcijaństwa. Następnie zapytano, czy możliwe byłoby powołanie "oficjalnej komisji, która przestudiuje tę kwestię".

 

Sprawa "nie do końca jasna"

 

Franciszek odpowiedział, że kilka lat temu rozmawiał o tej sprawie z "mądrym profesorem", który badał posługę kobiet jako diakonów w pierwszych wiekach Kościoła - relacjonują media. Ujawnił, że pytał naukowca, na czym polegała ich rola i czy miały one święcenia. Profesor odpowiedział mu, że nie jest to jasne.

 

- Powołać oficjalną komisję, która będzie mogła przestudiować tę kwestię? Myślę, że tak. Byłoby dla Kościoła dobrze, gdyby to wyjaśnić. Zgadzam się. Porozmawiam, by coś takiego zrobić - oświadczył papież.

 

- Wydaje mi się, że przyda się komisja, która wszystko dobrze wyjaśni - podsumował.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie