Na maturze egzamin z języka niemieckiego

Polska
Na maturze egzamin z języka niemieckiego
Pixabay/janeb13

Maturzyści przystąpią w czwartek po godzinie 9 do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze. Język niemiecki jest drugim - po języku angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze

Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 21,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Część z nich w czwartek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 8,3 tys. abiturientów.

 

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w czwartek będą pisać egzamin z niemieckiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie około 2,2 tys. w całym kraju. Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

 

Rosyjski, francuski, hiszpański i włoski

 

Na kolejnych miejscach w wyborach maturzystów, jeśli chodzi o języki obce - po angielskim i niemieckim - znalazł się rosyjski. W tym roku chce go zdawać 5,9 tys. maturzystów. Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 18 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 19, 20 i 23 maja.

 

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o język białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 24 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.

 

Mimimum jeden egzamin dodatkowy

 

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

 

Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, w tym języki obce.

 

Abiturienci z wcześniejszych roczników, zdający maturę według starych zasad, mogą, ale nie muszą zdawać egzaminów z przedmiotów do wyboru. Chętni mogą zdawać nawet sześć egzaminów z przedmiotów do wyboru.

 

Maturzyści - niezależnie czy zdają według starych, czy według nowych zasad - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka ojczystego.

 

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, ustnych - do 27 maja.

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie