Ministerstwo przedstawiło projekt dekomercjalizacji szpitali
Ministerstwo zdrowia chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia straty, a jeśli szpital jest już prowadzony w formie spółki - zakazać zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.
Szczegóły projektu noweli ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w czwartek na konferencji prasowej.
Projekt, jak mówił, zakłada także, że spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter - misyjny. - Szpital, nawet jeśli jest prowadzony w postaci spółki, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo, jak niektórzy mówią, tylko to jest przedsiębiorstwo o specjalnym charakterze. Ma myśleć przede wszystkim o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnienia opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym - zaznaczył minister.
Dlatego też, jak mówił, planowane jest wprowadzenie rozwiązania niewypłacania dywidendy, jeżeli spółka ma charakter publiczny.
- Państwa, w których gospodarka rynkowa króluje od wielu dziesięcioleci, państwa, które właściwie nie znają innego modelu gospodarki niż wolnorynkowa, starają się chronić swoje systemy służby zdrowia od wpływu rynku i zdecydowanie ten obszar jest regulowany w sposób planowy przez rządy - powiedział Radziwiłł.
"Regulacja się nie sprawdziła"
Minister przekonywał, że po kilku latach obowiązywania ustawy, która zmuszała podmioty publiczne, zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego do przekształcania szpitali w spółki w sytuacji, gdy miały kłopoty finansowe, widać, że regulacja ta się nie sprawdziła.
- Nie ma żadnego doświadczenia z tych kilku lat, żeby rozwiązanie, jakim jest spółka szpitalna, pozwalało rzeczywiście bezpieczniej z punktu widzenia finansowego prowadzić to przedsięwzięcie - dodał.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze