Coraz więcej używanych samochodów sprowadzanych do Polski

Biznes
Coraz więcej  używanych samochodów sprowadzanych do Polski
Flickr/refreshment_66/CC BY-ND 2.0

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w pierwszych czterech miesiącach tego roku zarejestrowano ponad 295 tys. używanych aut z zagranicy. To o prawie 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Według ekspertów mocno rośnie import zwłaszcza tych najstarszych samochodów mających po 10 i więcej lat. Popyt na nie zwiększa słabnący złoty i program 500+.

 

Według danych PZMP rekordowy okazał się kwiecień z rejestracjami ponad 80 tys. aut i wzrostem, w porównaniu z kwietniem rok temu, o ponad 13 proc. Jeśli taka tendencja się utrzyma, w całym 2016 roku na polskie drogi wyjedzie ponad 900 tys. starych samochodów, w większości mocno wyeksploatowanych.

 

Dominują niemieckie marki

 

Tradycyjnie najwięcej sprowadzono w pierwszych 4 miesiącach roku Volkswagenów (38,5 tys.), Opli (34,5 tys.) i Audi (26 tys.). Na dalszych miejscach są Fordy i Renault.

 

uzywane

 

Średnio używany samochód wystawiony na sprzedaż ma 12 lat

 

Według danych firmy AAA Auto w całym ubiegłym roku rynek samochodów używanych obejmował niemal 2,5 mln ofert . To więcej niż na Słowacji, Węgrzech i w Czechach łącznie, gdzie było ich 2 mln.

 

Statystycznie wystawione na sprzedaż używane auto miało 12 lat i niemal 170 tys. km przebiegu.

 

Polacy są skłonni zapłacić też coraz więcej za samochód używany. W pierwszych miesiacach roku kwota, którą średnio kupujący był w stanie zaakceptować, wyniosła ponad 24 tys. zł. Rok wcześniej było to niespełna 20 tys. zł, a w całym 2015 roku - nieco powyżej 21 tys. zł.

 

Dla porównania Czesi i Słowacy kupują auta nieco nowsze mające 9-10 lat. I nieco droższe , są w stanie wydać w przeliczeniu 25-26 tys. zł.

 

PAP, polsatnews.pl, infografika: PZPM

 

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie