Zapaśnik Gadżijew na dopingu. Polska straciła kwalifikację olimpijską

Sport
Zapaśnik Gadżijew na dopingu. Polska straciła kwalifikację olimpijską
Flickr/Scazon/CC BY 2.0

Magomedmurad Gadżijew stosował meldonium. Pozytywny wynik dało badanie przeprowadzone podczas olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego w Zrenjaninie, wobec czego Polska straciła miejsce w igrzyskach - poinformowała w środę Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza.

27-letni Gadżijew to tegoroczny mistrz Europy w stylu wolnym w kategorii 70 kg oraz srebrny medalista ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich w Baku, kiedy debiutował w biało-czerwonych barwach.


Pochodzi z Dagestanu, wcześniej startował w reprezentacji Rosji, był m.in. mistrzem globu juniorów. Polskie obywatelstwo otrzymał pod koniec 2015 roku.


Prawo startu w igrzyskach w Rio de Janeiro w kat. 65 kg wywalczył dla Polski wygrywając turniej kwalifikacyjny, który w połowie kwietnia odbył się w serbskiej miejscowości Zrenjanin. W finale tych zawodów pokonał Ukraińca Andrija Kwiatkowskiego 4:0, w organizmie którego również stwierdzono obecność meldonium. Olimpijskie paszporty w tej kategorii zyskały dzięki temu Gruzja i Armenia.

 

- Otrzymaliśmy w środę pismo z United World Wrestling, że kontrola wykryła w organizmie Gadżijewa śladowe ilości meldonium - 0,14 mikrograma na mililitr. Świadczy to, że środek ten został wprowadzony do organizmu sportowca w 2015 roku, kiedy można było ten specyfik stosować. Zawodnik był badany na zgrupowaniu 19 lutego, kiedy komisja nie miała testów na meldonium i próbki zostaną przebadane. Wynik będzie znany za kilka dni - powiedział sekretarz generalny Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Głaz.

 

Dodał, że związek będzie odwoływał się od decyzji pozbawiającej Polskę kwalifikacji olimpijskiej.

 

Od początku 2016 roku meldonium znajduje się na liście środków zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej, ponieważ istnieją dowody, że poprawia wydolność. Wcześniej ten specyfik był uznawany za lekarstwo, m.in. w przypadkach niedokrwienia.

 

Zawartość poniżej 1 mikrograma meldonium w próbce sportowca pobranej przed 1 marca jest dopuszczalnym wskaźnikiem. Jeżeli przed 1 marca zawartość wynosiła od 1 do 15 mikrogramów (albo poniżej 1 mikrograma po 1 marca), nadal będzie prowadzone postępowanie, a decyzja o ewentualnej dyskwalifikacji należy do poszczególnych federacji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie