Skarb Państwa przekazał działki warte blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Polska
Skarb Państwa przekazał działki warte blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Przekazanie ponad 100 działek o wartości blisko 300 mln zł na rzecz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (CZMP) w Łodzi zakłada podpisana w środę umowa między Ministerstwem Skarbu Państwa a Instytutem, jednym z największych specjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce.

- To jest dla nas bardzo ważna chwila, że po tylu latach jesteśmy właścicielem działek, na których Instytut funkcjonuje - powiedział w środę dyrektor Instytutu Matki Polki w Łodzi prof. Maciej Banach po uroczystości podpisania umowy.


"Wystarczyła dobra wola"


Szef MSP Dawid Jackiewicz zwrócił uwagę, że przez 19 lat nie udawało się rozwiązać tego problemu. - Przez 19 lat ani moi poprzednicy, ani nikt z osób, które powinny ten problem uregulować, nie potrafili sobie z tym poradzić. Okazało się, że przy dobrej woli, przy odrobinie zaangażowania w ten proces, Ministerstwo Skarbu Państwa pod moim kierownictwem poradziło sobie z tym - powiedział minister skarbu.


- Po blisko 19 latach Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi został wreszcie wyposażony w akt własności tych nieruchomości. To jest niezwykle istotne dla codziennej, stabilnej możliwości funkcjonowania Instytutu, chociażby pod kątem brania pożyczek i kredytów pod zastaw tych nieruchomości. Środki finansowe są potrzebne do dalszego rozwoju i gwarantowania wysokiej jakości obsługi małych pacjentów, chorych dzieci w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Udało się zakończyć ten proces. Kolejny przed nami. Równie szybko i sprawnie będziemy starali się go procedować - zapewnił Jackiewicz.


Ważne wydarzenie


Drugi etap ma dotyczyć przekazania kolejnych działek na rzecz Instytutu. - Stanie się to w momencie, kiedy zostaną wyjaśnione pewne zawiłości i kwestie dotyczące ich stanu prawnego - zaznaczył szef MSP.


- Jeśli czymś będę mógł się pochwalić po odejściu z Ministerstwa Skarbu Państwa i powiedzieć, że coś dobrego uczyniliśmy razem z moim zespołem doradców i współpracowników, to myślę, że to będzie zaliczało się do tej grupy ważnych wydarzeń - podkreślił Dawid Jackiewicz.


"Instytut jest w procesie bardzo głębokiej restrukturyzacji"


Banach zauważył ponadto, że Instytut nie będąc właścicielem tych gruntów nie był w stanie rozmawiać z żadnym bankiem, jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc finansową. - Instytut jest w procesie bardzo głębokiej restrukturyzacji. Środowa umowa stawia nas w zupełnie innej pozycji. Możemy wreszcie iść do banków. Możemy z nimi rozmawiać w aspekcie kredytów, pożyczek hipotecznych. Dzięki temu możemy inwestować, bo pieniądze mają służyć nie tylko restrukturyzacji finansowej Instytutu, ale również inwestycjom, które docelowo mają się przełożyć na lepszą sytuację finansową Instytutu - podkreślił dyrektor Instytutu CZMP.


Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka zapewnia kompleksową opiekę w obu zakresach i w wielu dziedzinach, zwłaszcza w opiece nad tzw. ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie