PO, Kukiz’15 i Nowoczesna za komisją ws. Amber Gold. PSL zapewne przeciw

Polska
PO, Kukiz’15 i Nowoczesna za komisją ws. Amber Gold. PSL zapewne przeciw
Polsat News

Platforma i Kukiz'15 są za powołaniem komisji śledczej ws. Amber Gold, choć PO chce rozszerzyć wniosek o sprawę związaną z aferą SKOK-ów. PSL prawdopodobnie będzie przeciw komisji, a Nowoczesna będzie za, jeśli w tej sprawie pojawią się "wątki polityczne".

Premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu przedstawili w środę w Sejmie raport podsumowujący rządy koalicji PO-PSL. Szefowa rządu zapowiedziała m.in., że zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold.


Szef klubu Platformy Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. afery Amber Gold), a nawet go rozszerzy.


- Będziemy chcieli rozszerzyć wniosek o komisję śledczą dotyczącą Amber Gold - o sprawę związaną z aferą SKOK-ów, o te kilka miliardów złotych, które Polacy musieli zapłacić i (sprawę) pół miliona osób, pokrzywdzonych w SKOK-ach - powiedział Neumann.


Jak ocenił, pierwszym świadkiem, który powinien stanąć przed komisją śledczą, powinien być wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który w czasie rządu PO-PSL był ministrem sprawiedliwości.


Kukiz’15: wiele powiązań personalnych i politycznych


Za powołaniem sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold będzie też głosował klub Kukiz'15.


Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w środ, że jego klub popiera pomysł powołania takiej komisji i będzie głosował za jej powstaniem.


- Tak, jesteśmy za powołaniem komisji śledczej ds. afery Amber Gold, ta afera z uwagi na wiele powiązań personalnych, politycznych na pewno wymaga wyjaśnienia przez komisję śledczą - przekonywał Kulesza.


PSL: żadna z komisji nie przybliżyła opinii publicznej do prawdy


Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że dla jej ugrupowania "nie ma żadnej wątpliwości, że w tej chwili tą sprawą powinna zajmować się prokuratura i sąd". - Jeżeli pojawią się tam wątki o charakterze typowo politycznym, to wtedy może powstać komisja śledcza - wyjaśniła.

 

Ludowcy nie podjęli jeszcze decyzji ws. powołania komisji. - Pytanie brzmi, czy wniosek ten zostanie poszerzony o SKOK-i; dziś chyba kolejny SKOK upadł - powiedział dziennikarzom w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ludowcy poczekają z decyzją na ewentualne "poszerzenie" wniosku o powołanie komisji.

 

 

Wcześniej Krzysztof Paszyk powiedział, że jego partia jest konsekwentnie przeciwna pomysłom powoływania komisji śledczych, choć zastrzegł, że nie ma w tej sprawie jeszcze oficjalnej decyzji klubu PSL.


- Bazując na doświadczeniach ostatnich kilkunastu lat można powiedzieć, że żadna z komisji śledczych nie przybliżyła opinii publicznej do prawdy - podkreślił poseł. Dodał, że według ludowców najlepszym rozwiązaniem w sprawie Amber Gold i innych sprawach byłoby wyposażenie komisji ds. służb specjalnych w uprawnienia śledcze.


Amber Gold i SKOK-i


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.


Od 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła o ogłoszenie upadłości już sześciu SKOK-ów. SKOK Polska, SKOK Wołomin, SKOK Wspólnota, a na początku tego roku SKOK Kujawiak; ostatnio SKOK Jowisz i SKOK Arka.


W lutym Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał, że od 2014 r. przeznaczył 2,2 mld zł na wypłaty dla deponentów SKOK Wołomin, 817,5 mln zł - deponentów SKOK Wspólnota i 183,9 mln zł - deponentów SKOK Kujawiak.


Do marca w sumie w ośmiu kasach KNF wprowadziła zarząd komisaryczny. Od objęcia kas nadzorem komisji w 2012 r. kilka kas zostało przejętych przez banki lub inne SKOK-i.

 

Pierwszy wniosek o powstanie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold przepadł w Sejmie w sierpniu 2012 r., kilka tygodni po wybuchu afery. Od 21 marca bieżącego roku przed gdańskim sądem trwa proces byłego prezesa Amber Gold Marcina P. i jego żony Katarzyny P.

 

31 sierpnia 2012 r. Sejm odrzucił projekt uchwały autorstwa klubu PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. Za odrzuceniem wniosku było wówczas 235 posłów koalicji rządzącej PO-PSL, a przeciwnych temu 220 posłów - z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie