PiS podsumowało rządy PO-PSL. Oto jak przebiegała debata

Polska
PiS podsumowało rządy PO-PSL. Oto jak przebiegała debata
Polsat News
Sejm

W środę w Sejmie premier Beata Szydło oraz poszczególni ministrowie przedstawiali informację ws. wyników audytu rządów PO-PSL. Wydarzenia w Sejmie relacjonowaliśmy na żywo.

23:40

 

Kończymy naszą relację. Z harmonogramu obrad zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu wynika, że blok głosowań nad wnioskiem formalnym o przeprowadzenie głosowania imiennego nad raportem rządu, (tzw. audytem), a następnie nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu rozpocznie się o godzinie 0:30.

 

22:57

 

Poseł Kukiz '15 Tomasz Jaskóła: z wypowiedzi ministrów wyłania się bardzo ponury obraz rządów PO-PSL. To, co zrobiono z naszym państwem jest niewybaczalne, jednocześnie muszę zaznaczyć, że Kukiz'15 nie akceptuje wirtualnej formy owego audytu.

 

- Chcemy poznać w szczegółach wszystkie fakty, daty, nazwiska, pieniądze i dokumenty; otrzymać je na piśmie. Również po to, żeby pilnować was, również po to, żebyśmy patrzyli wam na ręce. Wszystko po to, żeby na końcu widzieć prokuratorskie zarzuty osób, o których mówiliście - zwrócił się do posłów PiS.

 

22:30

 

Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej wniósł o odrzucenie audytu z ośmiu lat rządów PO-PSL, który został przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

22:07


Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz do PiS: wy tym raportem, tzw. audytem, obraziliście - nie partie polityczne - obraziliście Polaków. -

 

- Kompletnie nie doceniacie Polaków - dodał.

 

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego odniósł się również do wystąpienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który wskazywał, że za czasów rządów PO-PSL rolnictwo było "w zapaści".

- Ceny mleka - najniższe od lat, wieprzowina - najtańsza od 2004 roku, owoce miękkie - najtańsze. Rolnicy pisali w trakcie przemówienia ministra Jurgiela, że audyt audytem, a świnie w skupie najtańsze od lat. To jest problem i tym się trzeba zająć - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

- Bardzo często mówicie o tym, że wy chcecie rządzić, że wy macie prawo rządzić, ale wam potrzeba leczenia, a nie rządzenia - dodał lider PSL.

 

21:55

 

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała, że audyt to był "całodzienny, populistyczny show".

 

- Audyt to powinno być podsumowanie stanu państwa po latach rządów poprzedniej koalicji, powinien przekazywać wiedzę o tym, co się udało, a co nie wyszło poprzedniej władzy i gdzie teraz znajduje się nasz kraj - podkreśliła posłanka Nowoczesnej. "

 

- To co my dostaliśmy, to nie audyt, to co najwyżej donos - oceniła.

 

21:30

 

Tomasz Jaskóła z Kukiz'15: wirtualna forma audytu PiS przypomina PR-owskie zabiegi PO. To trochę udawane.

 

21:13

 

- Chcecie zakwestionować ostatnie 8 lat, w których my zmienialiśmy Polskę, a wy przegrywaliście kolejne wybory - powiedziała Kopacz.

 

- Tak naprawdę prawdziwy audyt waszych 6-miesięcznych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy - podkreśliła była premier, odnosząc się do weekendowego marszu partii opozycyjnych oraz Komitetu Obrony Demokracji.

 

21:05

 

Kopacz: kłamaliście rano, kłamaliście w południe, kłamiecie teraz, wieczorem.

 

21:04

 

Na mównicę sejmową weszła była premier Ewa Kopacz (PO).

 

20:55

 

Rozpoczęła się debata po wystąpieniach ministrów dotyczących rządów PO-PSL. 

 

Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel PiS - Stanisław Piotrowicz, który podkreślił, że koalicja PO-PSL kojarzy się z aferami.

 

- Nieuchronnie z Platformą Obywatelską, z Polskim Stronnictwem Ludowym musi, i kojarzy się, afera taśmowa, afera hazardowa, afera wyciągowa, afera stadionowa, afera autostradowa, afera stoczniowa, afera Amber Gold, afera Elewaru, afera z informatyzacją MSW, afera z ustawą o rajach podatkowych, afera z ustawianiem konkursów w NIK i tak bym mógł wymieniać jeszcze dwie strony afer - wymieniał z mównicy sejmowej Piotrowicz.

 

20:22

 

Ogłoszono 30 minut przerwy.

 

20:11

 

 

 

 

20:05

 

- Służba Kontrwywiadu Wojskowego w sposób bezprawny i bezzasadny inwigilowała ponad 20 znajdujących się w opozycji polityków, w tym - naprawdę panie i panowie, wiecie o tym chyba - już od dłuższego czasu nieaktywnego publicznie i politycznie pana premiera Jana Olszewskiego - powiedział szef MON.

 

19:59

 

Macierewicz stwierdził, że sprawa doboru prokuratorów do prowadzenia śledztwa smoleńskiego wymaga osobnej analizy.

 

19:52

 

 

19:41

 

Szef MON powiedział, że jego poprzednicy, którzy rządzili resortem po 2007 roku, błędnie ocenili intencje Rosji w stosunku do Polski i pozostałych krajów Europy.

 

- Wynikiem tej oceny była teza zawarta w ustalonych przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego głównych kierunkach rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego. Ta teza stwierdzała, że zagrożenie Polski w postaci dużego konfliktu zbrojnego w środkowo-wschodniej części Europy, w najbliższych 20 latach jest i pozostanie bardzo mało prawdopodobne. W Europie nie będzie wojny, a zwłaszcza nie będzie wojny w wyniku agresji i działań Federacji Rosyjskiej. Ten dokument, mający kształt białej księgi, oficjalnego stanowiska zwierzchnika sił zbrojnych, pana ministra Siemoniaka i wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa polskiego, ukazał się drukiem na dwa miesiące przed rosyjską agresją na Ukrainę - mówił Macierewicz.

 

 

19:30

 

- Wobec wielu z państwa należy się nie krytyka, ale konsekwencje karne za to, co zrobiliście - powiedział do polityków PO i PSL szef MON.

 

19:21

 

Macierewicz podkreślił, że polskie wojsko zastał w takiej kondycji, że "zdolne było jedynie do prowadzenia ograniczonych działań opóźniających działania agresora". Dodał również, że "nie zapewniono realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych".

 

19:15

 

- Gdy wchodziłem do ministerstwa obrony, Siły Zbrojne RP nie posiadały ani zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa, obszaru powietrznego, kluczowych obiektów kierowania państwem, ani cyberprzestrzeni - powiedział minister obrony narodowej.

 

19:11

 

Na mównicę sejmową wszedł ostatni minister, który podsumuje 8 lat rządów PO-PSL - szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

19:08

 

 

 

19:03


Szef MSWiA skrytykował koalicję PO-PSL za to, że za ich rządów zlikwidowano wiele posterunków policji. 

 

18:57

 

- Doszedłem do wniosku, że dwa pojęcia będą charakterystyczne: zwijanie instytucji państwowych i lekceważenie zagrożeń - powiedział na początku Błaszczak.

 

 

18:55

 

Przemawia minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

18:46

 

- Wasza sprawiedliwość była wyjątkowo wybiórcza. Byli równi i równiejsi - mówił do przedstawicieli poprzedniego rządu Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości i i prokurator generalny przypomniał m.in. aferę hazardową, uniewinnienie od zarzutu korupcji byłej posłanki PO Beaty Sawickiej oraz aferę Amber Gold.

 

 

18:40

 

 

18:37

 

- Platforma Obywatelska zasługuje na podziękowania. Bo kto jak kto, ale to były szef MSW i koordynator służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz bardzo syntentycznie opisał stan polskiego państwa, o tym, że "istnieje ono tylko teoretycznie" - mówił Ziobro w Sejmie.

 

18:30

 

Swoje wystąpienie rozpoczął minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

 

18:28

 

 

18:21

 

Minister Szyszko podkreslił, że obecnie w Puszczy Białowieskiej jest około 4 mln sześciennych gnijącego drewna.

 

 

18:15

 

Na mównicy sejmowej jest już minister środowiska Jan Szyszko.

 

18:14

 

 

18:11

 

Radziwiłł podkreślił, że problemem ministerstwa zdrowia jest gigantyczne zadłużenie publicznych szpitali, które wyniosło w 2015 roku około 14 miliardów złotych.

 

 

18:09

 

18:07

 

- Już w pierwszych dniach pracy w ministerstwie zdrowia stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem uratowania programu informatyzacji polskiej służby zdrowia, czyli tzw. projektu P1 - elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych - mówił minister Radziwiłł.  

 

 

18:05

 

Swoje wystąpienie rozpoczął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

18:02

 

Minister Jurgiel odniósł się również do sytuacji w stadninach koni arabskich w Janowie Podlaskim oraz Michałowie.

 

 

17:57

 

 

 

17:55

 

 

17:49

 

- Rządy PO-PSL cechowała bierność podszyta brakiem kompetencji. Nic dziwnego, że mamy do czynienia z trudną sytuacją życia na wsi. Poprzedni rząd doprowadził do destabilizacji wielu sektorów - mówił minister Jurgiel.

 

17:42

 

Swoje przemówienie rozpoczął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

 

17:31

 

- Można policzyć na palcach jednej ręki projekty, które przyniosły korzyść obywatelom - powiedziała minister cyfryzacji.

 

 

 

17:25

 

Minister Streżyńska zwróciła uwagę na wysoką awaryjność systemu ePUAP.

 

 

 

 

17:19

 

Audyt rządów PO-PSL dotyczący resortu cyfryzacji przedstawi minister Anna Streżyńska.

 

17:15

 

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił również, że z powodu działań poprzedniego rządu, "w rankingu innowacyjności spadliśmy do najniższej kategorii w Unii Europejskiej"

 

 

17:11

 

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że z powodu licznych nowelizacji, ustawa o szkolnictwie wyższym stała się "nieczytelna"

 

17:05

 

Na mównicę sejmową wszedł minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

 

17:00

 

- Na skutek błędnych decyzji spółki energetyczne stracą swoej możliwości kredytowe - podkreślił szef resortu energii.

 

 

 

16:57

 

 

 

 

16:52

 

Głos zabrał minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

 

16:37

 

- Czy coś się udało zrealizować? Bączka. To miał być gadżet promujący polską prezydencję, polską innowacyjność, polską technikę. Niestety nie działa. Jest wyprodukowany w ten sposób, że jest niezrównoważony - mówił Waszczykowski, jednocześnie pokazując wspomniany gadżet na sejmowej mównicy.

 

Oprócz bączka minister spraw zagranicznych pokazał również ołówek ekologiczny, książkę oraz komiks, zamówione przez jego poprzedników w resorcie. Waszczykowski krytykował zarówno sam pomysł wytworzenia tych przedmiotów oraz ich wykonanie, ale również poniesione z tego tytułu koszty.

 

 

16:30

 

Waszczykowski krytykował poprzednią koalicję za to, że dbali bardziej o formę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej niż o jej treść. - Ile to kosztowało? 430 milionów złotych na sześć miesięcy, ponad dwa miliony z hakiem dziennie, obsługiwane przez ponad 1200 urzędników polskich w kraju i za granicą - mówił minister spraw zagranicznych.

 

16:27

 

- Stan, w jakim zastałem polską politykę zagraniczną, określam jako - najbardziej eufemistycznie - niezadowalający - rozpoczął swoje przemówienie Waszczykowski. Minister podkreślił, że działania jego poprednika nie przyczyniły się do rozwoju polskich interesów.

 

16:25

 

Swoje wystąpienie rozpoczął minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 

16:15

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wypomniała swoim poprzednikom m.in. wyjazd do Nowej Zelandii, który kodztował ministerstwo 80 tysięcy złotych. - Zagraniczne podróże nie znajdowały żadnego merytorycznego uzasadnienia - dodała Rafalska.

 

16:13

 

- Dobra zmiana to taka, która realnie oddziałuje na życie Polaków i na rządzących spoczywa tworzenie dobrych zmian. To ludzie są najważniejsi, a nie doraźny interes polityczny, o którzy poprzednicy świetnie zadbali - mówiła minister Rafalska.

 

 

16:10


Rafalska, podobnie jak większość jej przedmówców, zwróciła uwagę na złe wydatkowanie pięniędzy przez koalicję PO-PSL. - Wychodzą na jaw kolejne nieprawidłowości waszych 8-letnich rządów. Często niezgodnie z prawem wydawaliście środki finansowe - mówiła Rafalska. 

 

16:05

 

Kolej na minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbietę Rafalską.

 

15:59

 

- Pani poseł, proszę tak nie podskakiwać, jak instruktorka zumby. Spokojnie, proszę mi dać dokończyć - powiedział w trakcie swojego przemówienia Bańka do jednej z posłanek.

 

 

 

15:58

 

- Ministerstwo sportu i turystyki było fenomenalnym i dobrze zarządzanym biurem podróży. Jeżdżono do Teksasu oglądać jak rośnie trawa. Tak, żeby tę samą trawę zamontować na Stadionie Narodowym. Jeżdżono także do Turcji, po to, by zobaczyć koncert Madonny. Żeby dobrze zorganizować koncert w Warszawie, to też trzeba zobaczyć jak miał miejsce w Turcji. (...) Około pół miliona złotych resort przeznaczył na podróże dla osób, które nie były pracownikami resortu - mówił Bańka.  

 

15:56

 

Bańka, na początku swojego wystąpienia, odniósł się do kwestii finansowych. - Wydatkowanie środków cechowała ułańska fantazja. Jeździec był bez głowy. Koń z klapkami na oczach. I tak sobie galopowaliście (koalicja PO-PSL- red.) przez ten sport. Może będzie osiem medali, może będzie dziesięć. Może czternaście, jak nam się poszczęści.

 

15:55

 

Na mównicę wszedł Witold Bańka - minister sportu i turystyki.

 

15:43

 

- Zaprzestanie produkcji statków, jako najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów polskiej gospodarki, spowodowało negatywne zmiany jakościowe i ilościowe w przemyśle okołostoczniowym - mówił Gróbarczyk

 

15:38

 

Gróbarczyk podkreślił, że początek rządów poprzedniej koalicji rozpoczął okres katastrofy w gospodarce mroskiej. - Pierwszą decyzją była likwidacja ministerstwa gospodarki morskiej. W ten sposób rozbito centrum kompetencyjne i organizacyjne gospodarki morskiej.

 

15:36

 

Głos zabrał minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

 

15:21

 

- Hasło-klucz: ewaluacja. Polscy nauczyciele zamiast uczyć wypełniają papierki, przez co spędzają z uczniami najmniej czasu w UE - mówiła Zalewska.

 

15:19

 

- Rynek korepetycji w Polsce to już kilka miliardów złotych. To jest pointa systemu edukacji w Polsce - powiedziała.

 

15:16

 

Zalewska mówi o szkołach, w której dzieci imirantów z Dalekiego Wschodu uczą się po polsku od pierwszej klasy - matematyki, fizyki i innych przedmiotów. Według minister polskie szkolnictwo nie jest gotowe na uchodźców.

 

15:13

 

W szkołach nie ma e-podręczników, komputerów, tablic multimedialnych - według Zalewskiej projekt cyfrowej szkoły zakończył się niepowodzeniem.

 

15:12

 

Szefowa resortu przemówienie rozpoczęła od wyliczenia rozpływających się pieniędzy i niezrealizowanych projektów edukacyjnych.

 

15:10

 

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej - teraz jej kolej.

 

15:08

 

- Od kultury zależy byt narodu. Przez swoje zaniechania naraziliście Polskę i polski naród na ryzyko utraty tożsamości kulturowej. Polacy muszą o tym wiedzieć i zapamiętać to - zakończył.

 

15:07

 

- To jest bilans braku rządów, marnotrastwa, lekkomyślności, a może przede wszystkim zatrważajacych zaniechań. W dużej mierze te zarzuty znajdują się w obszarze zaniechać. Tego, co powinniście państwo zrobić, a nie zrobiliście - zauważył Gliński.

 

15:02

 

Wicepremier Gliński przemawia, a w międzyczasie przypominamy płomienne wystąpienie ministra Jackiewicza:

 

 

15:01

 

Według Glińskiego przez osiem lat koalicja PO-PSL nie podjęła się reformy promocji kultury polskiej za granicą.  - Tej polityki praktycznie przez osiem lat nie było - powiedział.

 

14:57

 

Gliński wypomniał Narodowemu Centrum Kultury publikację książek Ryszarda Petru - tuż przed wyborami.

 

14:56

 

PO odpowiada Glińskiemu na Twitterze.

 

 

14:54

 

- Nie istniał praktycznie nadzór nad naczelną dyrekcją archiwów państwowych. Jedna osoba zatrudniona na pół etatu. Nie kontrolowano wyjazdów archiwistów, to prawie milion złotych rocznie - mówił Gliński.

 

14:49

 

Gliński zarzuca koalicji PO-PSL niereformowanie prawa prasowego i mediów publicznych z "powodów politycznych".

 

14:46

 

- Blokowane były działania niektórych części ministerstwa poprzez brak zarządzania. Nie chcieliście państwo rządzić w sferze legislacyjnej - powiedział wicepremier i dodał, że może wymienić szereg potrzebnych ustaw, które nie zostały zrealizowane.

 

14:42

 

- Swobodnie realizowane były interesy różnych grup i środowisk. Jeżeli ministerstwo, którym kieruje, można przyrównać do wielkiej przepompowni środków publicznych do różnych instytucji, to niestety te przepływy miały niewiele wspólnego z dobrem publicznym. Ten proces był nietransparentny - mówił Gliński.

 

14:40

 

Gliński zarzucił resortowi brak wypracowanych zasad polityki i strategii kulturalnej.

 

14:39

 

Na mównicy wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

 

14:30

 

Kempa wylicza także nieprawidłowości i nadmierne wydatki w Centrum Usług Wspólnych.

 

14:22

 

Kempa krytykuje także rozbieżności w zarobkach pomiędzy poszczególnymi pracownikami różnych szczebli w resortach. Ponadto dyrektorzy generalni w KPRM mieli często wyższe zarobki, niż... premier i prezydent.

 

14:13

 

- Koszty organizacji w 2015 roku ośmiu wyjazdowych posiedzeń Rady Ministrów, był to już tak naprawdę okres kampanii wyborczej, wyniosły ok. 216 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty dodatkowe poniesione przez Centrum Informacyjne Rządu w kwocie ponad 80 tys. zł - mówiła Kempa.

 

14:10

 

Kempa wytyka kolejne przykłady niegospodarności i braku kontroli - duże wydatki na rozmowy telefoniczne, odsprzedaż telefonów pracownikom bez usunięcia danych służbowych, "niedostosowanie gmachu kancelarii".

 

14:07

 

- Brak procedur ciągłości działania. Nie ma w kancelarii jednorodnego i spójnego planu działania. Nie wzdrożono spójnego modelu zarządzania, aby podnieść jakość procesów zarządczych. Przejęłam kancelarię z bardzo wysokim deficytem. 13 mln zł. Jak na budżet kancelarii to bardzo dużo, a to tylko ten jeden rok. Były lata, kiedy było 18, 20 mln deficytu. Stworzono mechanizm, aby ukrywać te koszty w ramach Centrum Usług Wspólnych.

 

14:05

 

- W latach 2007-2015 skupiono się bezwzględnie na polityce informatycznej - powiedziała Kempa. Według niej "pozostałe kierunki działania KPRM" zostały zaniedbane.

 

14:03

 

Kempa zauważyła, że "tsunami niegospodarności, marnotrastwa" nie ominęło Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

14:02

 

Wracamy do Sejmu. Na mównicy Beata Kempa, Minister - Członek Rady Ministrów.

 

11:58

 

Przerwa do godziny czternastej.

 

11:57

 

- Teraz jest wolność, jaką powinno zapewniać demokratyczne państwo prawa - zakończył Kamiński. Posłowie PiS nagrodzili go owacją na stojąco i skandowaniem "demokracja".

 

11:54

 

Według Kamińskiego w CBA tolerowano nadużywanie alkoholu przez część kadry kierowniczej w siedzibach CBA. Szef tej służby bagatelizował takie przypadki.

 

11:51

 

11:49

 

- CBA, które zostało powołane do ścigania korupcji na szczytach władzy, w latach 2009-2015 w istocie z tego zrezygnowało. Pomimo medialnych deklaracji siły i środki tej służby przesunięto na sprawy o znaczeniu marginalnym - stwierdził Kamiński.

 

11:45

 

Lista zarzutów jest długa. Według Kamińskiego ABW nielegalnie podsłuchiwała żonę byłego zastępcy szefa CBA, a w Smoleńsku ABW nie prowadziła działań, które pozwoliłyby na wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

 

11:40

 

- Służby specjalne inwigilowały również 52 dziennikarzy. Inwigilacja polegała na billingowaniu telefonów, pozyskiwaniu danych dotyczących meijsc logowania telefonów, sporządzania analiz dotyczących kontaktowania się, ustalania danych adresowych dziennikarzy i zbierania informacji o ich sytuacji rodzinnej. Ponadto wobec części zastosowano działania polegające na bezpośredniej obserwacji spotkań, w których uczestniczyli, połączone z dokumentacją fotograficzną - kontynuował Kamiński.

 

11:36

 

- W archiwum ABW znaleziono listy zawierające nazwiska, adresy i numery PESEL setek uczestników legalnych manifestacji. Wykaz nie dotyczył osób podejrzewanych o łamanie prawa, ale był związany jedynie z ich uczestnictwem w legalnych zgromadzeniach.

 

11:36

 

Kamiński swoją wypowiedź rozpoczął od inwigilacji uczestników zgromadzeń publicznych za czasów rządów PO-PSL. - Zaangażowanie służb było ponadstandardowe - stwierdził.

 

11:33

 

Kolejna owacja na stojąco. Minister - Członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński na mównicy.

 

11:32

 

- Innowacyjność. Jesteśmy w ogonie Europy. Jeżeli byśmy tyle zrobili w innowacyjności, ile przez osiem lat opowiadaliśmy, na pewno bylibyśmy dzisiaj w czołówce. Wyższa innowacyjność to wyższe marże naszych firm, to przekłada się na wyższe wynagrodzenia dla pracowników - zauważył szef resortu rozwoju.

 

11:30

 

- Kończymy z bylejakością, z polityką nic nierobienia. Jasne, że wolny rynek. Ale nie taki pseudoliberalizm, jaki był wcześniej, ale niewidzialna rynka wolnego rynku wsparta widzialną ręką państwa - powiedział Morawiecki i nazwał to "dojrzałą polityką gospodarczą".

 

11:28

 

- Eksport, jedno z głównych zadań, czynnik sukcesu. Jakie cele miały być zrealizowane? Przyrost eksportu? Nic z tych rzeczy. Jedynym licznikiem była liczba mejli i listów z naklejonymi znaczkami, które miały świadczyć o tym, że jakaś placówka zagraniczna dobrze sobie radziła, czy nie - mówił.

 

11:24

 

 

11:20

 

- W ministerstwie gospodarki, które odziedziczyłem, było 60 tys. decyzji administracyjnych niepodjętych. Kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców czekało na decyzję. Dzisiaj jest połowa mniej, chociaż wpływają nowe - zauważył.

 

11:18

 

- 65 proc. sektora bankowego w rękach zagranicznych i to po częściowej repolonizacji. 2/3 naszego eksportu jest robione przez firmy zagraniczne. W sumie fajne, że on jest, że szklanka jest do połowy pełna, ale 2/3 zysków trafiają do zagranicznych kieszeni. Tak dalej nie może być. Taki model rozwoju gospodarczego to jest droga donikąd - mówił Morawiecki.

 

11:16

 

Według Morawieckiego rządy PO-PSL zdestabilizowały polską gospodarkę, która teraz "nie może dojść do równowagi". Z kolei naszym towarem eksportowym są ludzie, którzy wyjeżdżają do pracy.

 

11:14

 

- Wzrost gospodarczy ostatnich ośmiu lat nie był wzrostem za zasługi, ale za długi - zaatakował od razu wicepremier.

 

11:12

 

Teraz swoją część audytu przedstawia minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

11:11

 

- Marszałek Piłsudski miał rację. Gonić... państwo wiecie kogo - zakończył Jackiewicz. Posłowie PiS nagrodzili go owacją na stojąco.

 

11:07

 

- Moi poprzednicy uczynili z mojego ministerstwa ministerstwo wyprzedaży. Liczyło się tylko jedno - sprzedać jak najwięcej spółek, żeby zasypać dziurę budżetową. Prywatyzowano bezrefleksyjnie, w pośpiechu, wbrew rządowym analizom, byle komu, krótkowzrocznie. W pewnym momencie postanowiono, że spółki, których nie można sprywatyzować, będą po prostu likwidowane. Dzisiaj w stanie likwidacji jest 140 spółek MSP.

 

11:05

 

- Absolutnym skandalem było wydawanie pieniędzy publicznych na pokaz. Bezmyślnością firmowaną przez premier Ewę Kopacz było zakupienie za prawie 50 mln zł zaawansowanego technologicznie sprzętu, który następnie z powodu braku hali trafił do magazynu i nie jest do dzisiaj wykorzystywany. Ale był wtedy, w czasie kampanii, pomysł na sprzedanie tego na konferencji prasowej - powiedział. - Spółka zwróciła się dzisiaj do ministerstwa skarbu państwa z prośbą o wyrażenie zgody na ustanowienie na sprzęt zastawu w celu zabezpieczenia pożyczki zaciągnętej na zakup tego sprzętu - dodał.

 

11:01

 

- Rozrzutne były nie tylko spółki, ale i ministerstwo skarbu państwa. Pomimo kilkudziesięciu radców prawnych zatrudnionych i wsparcia prokuratorii generalnej skarbu państwa, w ministerstwie lekką ręką 2 mln zł wydano na usługi prawne - przypominał. - Ponad 60 proc. okazało się usługami niepotrzebnymi - dodał.

 

10:59

 

- Pewna spółka skarbu państwa w dwa lata, 2013-2015, wydała łącznie 8,5 mln zł na usługi consultingowe. To nie poprawiło jej sytuacji. Dalej przeżywa problemy. Inna spółka w sektorze górniczym w latach 2011-2015 potrafiła wydać na usługi doradcze i ekspertyzy 96 mln zł. Ale inna grupa kapitałowa w 2014-2015 wydała na usługi doradcze i marketingowe 209 mln zł. Za usługi płacono 286 tys. zł przez każdy dzień roku przez dwa lata - wymieniał.

 

10:55

 

W opozycji na razie nastroje dobre.

 

 

10:52

 

- Kolejnemu menedżerowi z waszego rozdania spółka zobowiązała się płacić pensję aż do emerytury. Dwa miliony złotych łącznie - kontynuował.

 

10:51

 

Jackiewicz zauważył, że pensje i odprawy uzupełniano... "polisami ubezpieczeniowymi" na wypadek odwołania. W takich przypadkach wypłacano pieniądze, ale nie uniemożliwiano podjęcia innej pracy.

 

10:48

 

- Były spółki, w których wynagrodzenia prezesów przekraczały 3 mln zł, a z odprawami nawet 6 mln zł - powiedział i wymieniał prezesów Orlenu, PZU, Enea. - Szokująco wysokie gratyfikacje uzyskiwali nawet ci prezesi, których spółki pozostawały w problemach finansowych - dodał.

 

10:47

 

- Pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur, wykorzystywanie spółek do celów politycznych oraz działanie na szkodę interesów państwa. To jest siedem grzechów głównych w zarządzaniu majątkiem publicznym - powiedział Jackiewicz.

 

10:45

 

Głos zabiera minister skarbu Dawid Jackiewicz.

 

10:39

 

- Ryba psuła się od głowy. Od tej głowy zepsuła się infrastruktura w Polsce - kontynuował Adamczyk i wypomniał poprzednikowi m.in. bardzo drogi remont własnego gabinetu.

 

10:34

 

- Komisja Europejska oceniła stan przygotowań inwestycji kolejowych jako bardzo zły - zauważył szef resortu.

 

10:33

 

- Inwestycje kolejowe to kolejne utracone szanse, zmarnowane środki - mówił Adamczyk.

 

10:29

 

- To jest wydruk z plotera. Ta taśma ma ponad 5 metrów długości. To jest lista roszczeń firm drogowych, które realizowały inwestycje drogowe w Polsce w latach 2008-2015. Tych roszczeń złożono na kwotę ponad 10 mld zł - powiedział Adamczyk i rozwinął gigantyczny wydruk.

 

 

10:28

 

- Przez osiem lat rządów zrealizowaliście 65 proc. programu budowy dróg i autostrad - kontynuował.

 

10:26

 

- Ale odnieśliście sukces. Wybudowaliście najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie. Jeden kilometr na koniec roku 2012 kosztował ok. 10 mln euro. W Niemczech w porównywalnych warunkach geograficznych ok 8,2 mln euro, w Słowenii 7,3 mln euro. Gdyby tak się stało, że rząd budował po cenie niemieckiej, mielibyśmy 350 km autostrad i dróg ekspresowych więcej. Ich nie ma - kpił minister.

 

10:23

 

Adamczyk przypomina przygotowania do Euro 2016. - Zbliża się Euro 2016, kolejne Euro. Powiem państwu, co rządowi zbudować w tym czasie. Na koniec 2012 roku zostało wybudowanych zaledwie 1400 km autostrad i dróg ekspresowych. 45 proc. założonego planu. 

 

10:18

 

Na mównicy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

 

10:17

 

- PO-PSL to mnożenie dolegliwości dla podatników bez zwiększenia wpływów podatkowych do budżetu państwa - zakończył minister.

 

10:16

 

- W ministerstwie brakuje spójnych i efektywnych narzędzi informatycznych do ściągania podatków - zauważył Szałamacha.

 

10:13

 

Przemówienie ministra Szałamachy nie interesuje niektórych posłów. Ławy częściowo opustoszały.

 

 

10:12

 

Minister finansów wypomina wzrost koalicji PO-PSL nadmierny fiskalizm, który spowodował m.in. wzrost szarej strefy, co przełożyło się na niewystarczające wpływy.

 

10:09

 

Szałamacha twierdzi, że nawet w krajach gorzej rządzonych - takich jak Bułgaria - luka podatkowa jest mniejsza.

 

10:07

 

 

10:04

 

Szef resortu finansów przypomina działania w kwestii banków rządów PO-PSL, akcję sprzedażową kredytów bankowych czy nagłe osłabienie się złotówki. 

 

9:58

 

Szałamacha próbuje mówić, opozycja skanduje: "oddaj dietę".

 

9:56

 

Paweł Szałamacha, minister finansów, wszedł na mównicę.

 

9:53

 

- Szacujemy, że Polacy przez rządy przez PO-PSL stracili ok. 340 mld zł. To mogło być 8 lat obowiązywania programu 500+, 5 tys. nowych przedszkoli, 250 nowych szpitali, 1500 kilometrów autostrad. Szans i możliwości, które odebraliście Polakom, nie da się policzyć - powiedziała. Zapowiedziała także, że zwróci się do Wysokiej Izby o powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold.

 

9:52

 

Egoizm, marnotrastwo, pogarda - w tych słowach Szydło podsumowała rządy PO-PSL.

 

9:51

 

- Ten raport powinni przedstawić politycy odchodzącej koalicji, ale nie mieli odwagi tego zrobić. Zrobimy to my - zauważyła premier.

 

9:49

 

- To nie my was rozliczamy. Was już rozliczyli wyborcy - zuaważyła premier.

 

9:48

 

Dla was rządzenie polega na załatwianiu interesów własnych i partii. Musicie pamiętać, że jeżeli rządy nie są prowadzone dla dobra wspólnego, ale dla prywatnego dobra partii, to są to rządy niesprawiedliwie i przewrotne. Państwo ma służyć obywatelom. Państwo rządzone przez was służyło tylko wam - kontynuowała Szydło.

 

9:46

 

- PO-PSL nie rządziły państwem. To było czerpanie profitów z władzy. Od czasu do czasu wymyślaliście świecidełka, żeby przykryć tę flautę. Walka z dopalaczami, "zielona wyspa" - wymieniała.

 

9:43

 

- Ryba psuje się od głowy. Gdy ci, którzy rządzą, nie przestrzegają reguł, państwo staje się słabe, bezradne wobec patologii i nadużyć - stwierdziła szefowa rządu.

 

9:41

 

Według Szydło przejawem nieodpowiedzialności poprzedniej władzy jest brak winnych katastrofy smoleńskiej oraz sprawa afery podsłuchowej.

 

9:40

 

- Zobowiązaliśmy się, że polityka po tych ośmiu latach stanie się poważna. Że politycy będą odpowiadać za swoje czyny i zaniechania. Przez 8 lat politycy za nic nie brali odpowiedzialności, także tej politycznej - dodała Szydło.

 

 

9:38

 

- Opozycja oczekuje, że będziemy realizować zobowiązania wyborcze. I słuszne, bo to nasz obowiązek i każdy ma prawo oczekiwać od nas, że będziemy dotrzymywać słowa. I dotrzymamy go. Także obozycja ma do tego prawo, bo jej rola polega na tym, że stara się poprzez aktywną i twórczą pracę na rzecz obywateli pełnić funkcję kontrolną. Tyle tylko, że w tej chwili obowiązkiem każdej władzy jest również rozliczanie się ze swoich zobowiązań i składanie obywateli sprawozdania z tego, jak rządy przebiegały - mówiła premier.

 

9:36

Na mównicy Beata Szydło.

9:29

 

Po prezentacji audytu odbędzie się debata - PiS przysługuje 57 minut; PO - 34 minut; Kukiz'15 - 13 minut; Nowoczesnej - 9 minut; PSL - 7 minut.

 

9:22

 

Głosowanie nad uzupełnieniem obrad o raport z rządów PO-PSL bez zaskoczenia - Sejm wniosek przyjął.

 

9:18

 

Sejm zaczął od głosowania nad wnioskami formalnymi o przerwę w obradach i odroczenie posiedzenia. Oba zostały odrzucone.

 

Raport o rządach PO-PSL w Sejmie

 

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, audyt ujawni poważne nieprawidłowości, do jakich dochodzić miało za rządów PO-PSL. Chodzi głównie o działania w sferze finansowej.

 

Opozycja określiła audyt jako niepoważny, ponieważ treść przygotowywanego dokumentu nie została ujawniona wcześniej, by mogła się z nią zapoznać. Zdaniem Platformy Obywatelskiej bez tego - trudno będzie odnieść się do konkretnych zarzutów.

 

polsatnews.pl, fot. PAP/Paweł Supernak, wideo: Polsat News

pr/luq/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie