KGHM, wschodnia flanka i TTIP. Rozmowa prezydenta Dudy z premierem Kanady

Świat
KGHM, wschodnia flanka i TTIP. Rozmowa prezydenta Dudy z premierem Kanady
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek czasu lokalnego w Ottawie z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. - Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu- takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał w Ottawie polski prezydent. Premier Trudeau potwierdził swoją obecność na warszawskim szczycie

Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że premier Trudeau potwierdził, że "na tym szczycie Kanada przedstawi stanowisko mówiące o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, że NATO powinno działać w tym zakresie wspólnie, że trzeba podkreślić w Warszawie znaczenie jedności Sojuszu i tego, by wszyscy sojusznicy wspólnie odpowiedzieli na nowe zagrożenie, które przyszło ze Wschodu".

 

Dopytywany, czy ze strony premiera Kanady padły deklaracje dotyczące liczby kanadyjskich żołnierzy i rodzaju sprzętu, które mogłyby stacjonować w Polsce, odparł: - Negocjacje dotyczące szczegółowych technicznych ustaleń zaangażowania wszystkich państw w decyzje warszawskiego szczytu wciąż się toczą.

 

"Delikatny etap dyskusji"

 

Ocenił, że to ważne, aby na "bardzo delikatnym etapie dyskusji, jak zbudować obecność NATO na wschodniej flance, niczego nie przyspieszać i nie ogłaszać, gdyż istotna będzie całość decyzji".

 

- Panowie zgodzili się, że jednym z celów szczytu NATO jest potwierdzenie zaangażowania całego Sojuszu, wszystkich państw sojuszniczych w bezpieczeństwo wschodniej flanki- dodał.

 

Według prezydenckiego ministra politycy rozmawiali także o polityce wschodniej. - O tym, że wobec Rosji trzeba stosować działania, które by pokazały jednocześnie silne przekonanie wspólnoty Zachodu, że prawo nie może byćłamane, że podstawą relacji międzynarodowych jest przestrzeganie prawa międzynarodowego (…) Jednocześnie z tej silnej pozycji, jedności i siły należy prowadzić dialog z Rosją, ponieważ nikt nie jest zainteresowany izolowaniem Rosji- powiedział. Zaznaczył, że dialog jest możliwy tylko, gdy wspólnota Zachodu będzie miała wspólne stanowisko, że trzeba przede wszystkim przywrócić ład oparty na prawie międzynarodowym.

 

Polska może jako pierwsza ratyfikować TTIP

 

Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i premier Trudeau rozmawiali o kwestiach współpracy gospodarczej "ze szczególnym podkreśleniem nadziei, jakie wiąże Kanada z ratyfikacją umowy o wolnym handlu".

 

- Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie starała się być krajem, który być może jako pierwszy z krajów UE ratyfikuje tę umową, gdyż Polska, polskie firmy są zainteresowane wolnym handlem, współpracą gospodarczą z Kanadą"- powiedział Szczerski.

 

Politycy rozmawiali także o polskich firmach na kanadyjskim rynku: Orlenie i KGHM - dodał. Poruszyli również temat przyszłości UE i kryzysu migracyjnego - powiedział prezydencki minister. - Solidarność, prawa człowieka, wolność to coś, co jest nam wspólne - dodał.

 

Andrzej Duda w poniedziałek podkreślił, że liczy na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. - Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie - mówił polski prezydenT

 

Przed budynkiem kanadyjskiego parlamentu, w którym spotkali się politycy, odbyły się dwie kilkunastoosobowe manifestacje: grupy wyrażającej poparcie dla polskiego prezydenta i rządu oraz manifestacja Komitetu Obrony Demokracji krytyczna wobec prezydenta Dudy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie