"Financial Times": wierzyciele Grecji coraz bliżej umorzenia jej długu

Biznes
"Financial Times": wierzyciele Grecji coraz bliżej umorzenia jej długu
PAP/EPA/PANTELIS SAITAS

"Posiadacze greckiego długu powoli zbliżają się do rozwiązania kwestii jego umorzenia. Ateny potrzebują realistycznych celów budżetowych i długoterminowej pomocy, jeśli mają mieć szansę na jaśniejszą przyszłość"- napisał renomowany dziennik "Financial Times".

Zobowiązania Grecji szacowane są na ponad 300 mld euro, czyli ponad 170 proc. PKB kraju. Od 2010 roku do połowy 2015 roku Grecja otrzymała 240 mld euro pomocy.

 

Dziennik podkreśla, że kluczowe zdanie w tej kwestii należy do Niemiec. Wcześniej Berlin był przeciwny umarzaniu greckiego długu.

 

Według "FT" widać oznaki rozsądku w sprawie częściowego umorzenia długu Grecji, kwestii, która według "ma oczywisty sens". "Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów finansów strefy euro - Niemcy, bez wątpienia najważniejszy kraj w tym gronie, były bliższe niż dotychczas do przyznania konieczności spisania ciężaru oficjalnego długu Aten" - napisała redakcja.

 

MFW: zbyt optymistyczne założenia rozwoju greckiej gospodarki

 

Posiedzenie w pewnym stopniu zmniejszyło przepaść między kredytodawcami z eurolandu a Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

 

Od kilku lat MFW argumentował, że strefa euro ma zbyt wielkie oczekiwania co do tempa zaostrzania polityki podatkowo-wydatkowej przez Grecję, a założenia eurolandu dotyczące wzrostu gospodarczego w tym kraju i zdolności obsługi zadłużenia są zbyt optymistyczne. MFW apelował też o zewnętrzne finansowanie w formie nowych pożyczek, by Grecja mogła rozwijać się w zrównoważony sposób.

 

W ramach obecnego pakietu pomocowego wartego 86 mld euro oczekuje się, że Grecja w 2018 roku wypracuje nadwyżkę w budżecie w wysokości 3,5 proc. MFW sugeruje, że 1,5 proc. jest bardziej realistycznym założeniem, tłumacząc, że obecne założenie jest zbyt optymistyczne jak na kraj z kruchym potencjałem wzrostu, wąską bazą opodatkowania i słabym systemem zbierania podatków.

 

Nie zmniejszać emerytur tylko podnieść wiek emerytalny

 

Według "FT" MFW ma rację w tej sprawie, ale myli się proponując obecnie fundamentalną przebudowę systemu emerytalnego, by umożliwić nowe cięcia w wydatkach publicznych, jeśli będą one konieczne. Wiele rodzin w Grecji jest w pełni uzależnionych od emerytur, więc ich zmniejszenie ograniczy wydatki konsumentów i może grozić tym, że gospodarka nie będzie w stanie wyjść w recesji. "Lepiej byłoby robić więcej tego, co już robiono, czyli podnosić wiek emerytalny, a nie narażać popyt wewnętrzny" - stwierdza dziennik.


"Grecki rząd, ponownie wybrany we wrześniu, wprowadził zadziwiającą liczbę politycznie bolesnych reform, ale teraz stoi w obliczu narastającego sprzeciwu w kraju. Pożyczkodawcy muszą uzgodnić bardziej realistyczny plan budżetowy i poważnie rozważyć umorzenie długu, by dać Grecji - szansę na jaśniejszą przyszłość" - podsumowuje "Financial Times".

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia Grecja praktycznie stanęła z powodu strajku generalnego , zorganizowanego w sprzeciwie wobec kolejnemu pakietowi oszczędnościowemu proponowanemu przez rząd. Zakłada on m.in. obniżkę emerytur i podwyżkę podatków.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie