Elektryczne Veturilo już w przyszłym roku w Warszawie. Ale zmian będzie więcej

Polska
Elektryczne Veturilo już w przyszłym roku w Warszawie. Ale zmian będzie więcej
Facebook.com/VeturiloWarszawa

Ponieważ obecna umowa z operatorem wygasa z końcem obecnego roku, Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na nowego operatora, który będzie obsługiwał system miejskich rowerów przez następne 4 lata (do końca 2020 roku). "Miasto planuje w tym czasie m.in. postawienie stu nowych wypożyczalni, w tym 10 z rowerami elektrycznymi i 1500 rowerów więcej" - informuje portal "Życie Warszawy".

- Pod koniec 2014 roku liczba wynajmów w ramach wszystkich systemów rowerów miejskich w Polsce, których operatorem jest Nextbike Polska (m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku czy Poznaniu), zbliżała się do 3 milionów. Teraz, po sezonie 2015 i pierwszych tygodniach sezonu 2016, przekroczono już 10 milionów wynajmów w całym kraju - poinformował Michał Dąbrowski z Nextbike Polska.

 

W Warszawie idą zmiany

 

- O to, jak ma wyglądać system, zapytaliśmy wcześniej warszawiaków. Zebraliśmy 2500 ankiet i ponad 1000 propozycji lokalizacji stacji, a kilkaset kolejnych uwag zgłoszono nam podczas spotkań konsultacyjnych i przesłano mailem – powiedział portalowi "Życiu Warszawy" Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

 

Wśród zaplanowanych zmian znajduje się np. zwiększenie liczby rowerów do 4455 i liczby stacji do 300. Nowe wypożyczalnie pojawią się przede wszystkim w centralnym obszarze miasta (Śródmieściu, Pradze i bliskiej Woli). Dzięki temu stacje będą rozmieszczone gęściej (średnio co ok. 200 m). Więcej stacji pojawi się również na Mokotowie, Pradze-Południe, Targówku, Bielanach, Bemowie i Białołęce.

 

Łatwiejszy podjazd pod skarpę na Powiślu

 

Poza rozbudową, planowane są też nowe funkcje systemu. Pojawią się rowery elektryczne. Jednoślady wyposażone w silnik wspomagający mają się pojawić w 10 stacjach w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego – dzięki nim łatwiej będzie podjechać skarpą.

 

Do sześciu zaplanowano również rozwój sieci specjalnych stacji rowerków dziecięcych. Do 45 zwiększy się także liczba tandemów.

 

Zwykłe rowery zostaną wyposażone w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą i wygodniejszą kierownicę dopasowaną do osób o większym wzroście, dzwonek obrotowy wsuwany na kierownicę, bagażnik przedni i szerokie siodełko. 

 

Ważnym unowocześnieniem będzie również fakt, że na rowerach umieszczony zostanie kod QR. Umożliwi on szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

 

Zwrot i wypożyczenie za pomocą aplikacji

 

Terminale zyskają nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych. Będą również wyposażone w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzona zostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Jak informuje ratusz wykonawcy zainteresowani prowadzeniem systemu Veturilo przez następne 4 lata mogą składać swoje oferty do 27 czerwca.

 

 

polsatnews.pl, zw.com.pl, zdm.waw.pl

po/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie