Zakaz spontanicznych zgromadzeń w czasie szczytu NATO

Polska
Zakaz spontanicznych zgromadzeń w czasie szczytu NATO
nato.int

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w RP w Warszawie w 2016 r. "W związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa w czasie trwania szczytu i bezpośrednio po jego zakończeniu" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Nowelizacja przyjętej 8 marca ustawy przewiduje, że podczas trwania szczytu funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu (BOR) będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych z tym wydarzeniem. Zarejestrowany materiał - nie zawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania. Z procedury zniszczenia zostanie sporządzony protokół.

 

Ponadto w projekcie skierowanym na wtorkowe posiedzenie rządu zapisano, że od 7 do 10 lipca w Warszawie będzie zabroniony udział w zgromadzeniach spontanicznych.

 

Wydłużony czas służby funkcjonariuszy

 

Nowelizacja zakłada także, że w trakcie szczytu będzie można przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Projekt przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych.

 

Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony zryczałtowany ekwiwalent pieniężny. Ma to zapobiec grupowemu odbieraniu wolnych dni za godziny nadliczbowe, co - wskazuje CIR - mogłoby osłabić kadrowo te służby, a w rezultacie niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli.

 

Specustawa na szczyt NATO stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowelizacją CBA będzie kontrolować te zamówienia.

 

160 mln zł na organizację

 

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na organizację szczytu zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów - MSWiA (44,7 mln), MSZ (7,8 mln) i wojewody mazowieckiego (6,4 mln).

 

Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Szefowie dyplomacji mają się spotkać na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, jako miejsce spotkania ministrów obrony wskazano Pałac Prymasowski.

 

Na czas szczytu ma zostać wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, organizatorzy wstąpili też do Kwatery Głównej NATO o wydzielenie samolotów rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS. Samoloty tego systemu standardowo są kierowane do nadzoru nad przestrzenią powietrzną podczas dużych przedsięwzięć, nie tylko w czasie szczytów NATO, ale także imprez sportowych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie