Watykan przekazał 150 tys. dolarów dla irackich uchodźców w Jordanii

Świat
Watykan przekazał 150 tys. dolarów dla irackich uchodźców w Jordanii
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka Watykan przekazał 150 tysięcy dolarów na pomoc dla przebywających w Jordanii irackich uchodźców. Suma ta została zebrana w pawilonie Stolicy Apostolskiej podczas zeszłorocznej światowej wystawy Expo w Mediolanie.

Papieska Rada Cor Unum, zajmująca się w imieniu papieża działalnością dobroczynną, poinformowała we wtorek, że zebrana wśród gości wystawy suma została przeznaczona na program aktywizacji zawodowej Irakijczyków, realizowany przez Caritas w jordańskiej stolicy, Ammanie.

 

130 tys. Irakijczyków i 1,3 mln Syryjczyków

 

Jordania jest jednym z krajów, w których przebywa najwięcej uchodźców z Iraku i Syrii. Udzielono tam gościny 130 tysiącom Irakijczyków i 1,3 mln Syryjczyków.

 

Caritas zauważa, że mimo zaangażowania władz państwowych i Kościoła uchodźcy mają ogromne trudności ze znalezieniem pracy.

 

Przekazana pomoc finansowa pomoże stworzyć miejsca pracy dla grupy uchodźców przy produkcji konserw oraz przy uprawie i sprzedaży oliwek i owoców. Poza tym sfinansowane zostaną kursy zawodowe dla 200 osób w dziedzinie stolarstwa, rolnictwa i produkcji żywności.

 

Łącznie dzięki wsparciu Watykanu pomocą objętych zostanie 500 osób.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie