Prezydent Duda w Kanadzie: NATO stoi na straży prawa międzynarodowego

Świat
Prezydent Duda w Kanadzie: NATO stoi na straży prawa międzynarodowego
PAP/Jacek Turczyk

- NATO to sojusz obronny, ale przede wszystkim stoi na straży prawa międzynarodowego - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w kanadyjskiej bazie wojskowej Petawawa. Kanadyjskim żołnierzom dziękował za obecność w Polsce po interwencji Rosji na Ukrainie.

Polski prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie. Do bazy wojskowej, leżącej ok. 150 km na północny zachód od Ottawy, Duda przybył we wtorek wojskowym śmigłowcem.

 

Podziękowania dla kanadyjskiej armii

 

Dziękował w imieniu Polaków i Polski kanadyjskim żołnierzom "za służbę, która w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacniała i wzmacnia bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej", w tym naszego kraju.

 

Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance, w czerwcu wezmą też udział w tegorocznych ćwiczeniach Anakonda, największych manewrach wojsk w Polsce po 1989 roku.

 

Prezydent zaznaczył, że Kanadyjczycy służyli w Polsce w trudnym czasie, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. - Wasza obecność w naszym kraju pokazywała, że nad problemem bezprawnego naruszenia granic w Europie nie przechodzimy do porządku dziennego, że nie ma na to zgody - powiedział Duda.

 

- NATO jest tym sojuszem, który ma charakter obronny, ale przede wszystkim NATO stoi zawsze na straży prawa międzynarodowego i przeciwko bezprawiu - zaznaczył.

 

"Wspólnie przelana krew nie ma ceny"

 

Prezydent podkreślał, że Polacy i Kanadyjczycy mają długą historię współpracy, której celem była wolność. Duda mówił, że polscy i kanadyjscy żołnierze przelewali wspólnie krew na frontach drugiej wojny światowej, m.in. w Normandii, gdzie polska I Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka walczyła w ramach kanadyjskiego korpusu. Przypomniał, że żołnierze obu krajów walczyli ramię w ramię pod Monte Cassino. - Wspólnie przelana krew nie ma ceny i buduje przyjaźń na stulecia - powiedział Duda.

 

We wtorek prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, a w środę - z gubernatorem generalnym Kanady (reprezentantem brytyjskiej królowej Elżbiety II) Davidem Lloydem Johnstonem.

 

Duda podkreślił w poniedziałek, że liczy na intensyfikację współpracy wojskowej między Kanadą a Polską. - Liczę na to, że będzie zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce - mówił polski prezydent.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie