Kolejny protest taksówkarzy na Węgrzech. Przeciwko nieuczciwej konkurencji
Uczestnicy protestu domagali się, by władze Budapesztu i rząd ostrzej wystąpili przeciwko kierowcom świadczącym usługi taksówkarskie bez zezwolenia. Węgierscy taksówkarze we wtorek w Budapeszcie spowolnili ruch na drodze prowadzącej do stołecznego lotniska Ferihegy. Była to kolejna tego rodzaju akcja.
- Spowolnienia ruchu już od dawna dotyczą nie tylko Ubera, bo on stanowi tylko część tego zjawiska, z którym musimy walczyć my, budapeszteńscy taksówkarze mający wszelkie zezwolenia, płacący podatki co do forinta i uczciwie pracujący - powiedział portalowi 168ora.hu jeden z organizatorów protestu Csaba Czifery.
Grzywny dla kierowców Ubera
Węgierski Narodowy Urząd Podatków i Ceł (NAV) poinformował w sobotę, że od początku roku wymierzył nielegalnie działającym kierowcom Ubera grzywny wysokości prawie 3,6 mln ft (11,5 tys. euro) i skonfiskował numery rejestracyjne czterem z nich. Kontroli poddano ponad 250 kierowców i w przypadku 20 stwierdzono, że nie mają numeru podatkowego.
Organizator jednego z poprzednich protestów Geza Gottlieb powiedział wcześniej, że ponad 50 proc. budapeszteńskich taksówkarzy "wozi pasażerów nielegalnie i bez zezwolenia" i chociaż władze na pokaz odebrały niektórym tablice rejestracyjne i nałożyły na nich grzywny, nic się w istocie nie zmieniło.
Rząd pod koniec kwietnia zapowiedział zaostrzenie kar za przewożenie pasażerów bez zezwolenia, łącznie z pozbawieniem prawa jazdy na okres co najmniej 6 miesięcy w razie powtórnego złamania przepisów. Pojazd ukaranego kierowcy mógłby zaś zostać wycofany z ruchu na pół roku.
Uber może zostać zdelegalizowany
Dziennik "Magyar Ideok" napisał w poniedziałek, że podczas rozpoczętego tego dnia 2-tygodniowego posiedzenia parlamentu ma być poruszona m.in. możliwość delegalizacji Ubera.
Przedstawiciel Ubera na Węgrzech Zoltan Fekete twierdzi, że z usług firmy korzysta w tym kraju 150 tys. osób.
PAP
Czytaj więcej