Gol zamiast karnego i koniec z "potrójną karą". Zmiany w przepisach przed Euro 2016

Sport
Gol zamiast karnego i koniec z "potrójną karą". Zmiany w przepisach przed Euro 2016
Adidas
Piłka na Euro 2016

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) tuż przed rozpoczęciem Euro 2016 dokonała szeregu istotnych zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca.

O nowych przepisach poinformował znany angielski dziennikarz sportowy Henry Winter.

 

Regulacje odnoszą się przede wszystkim do sytuacji spornych, które budziły kontrowersje już w przeszłości.

 

Łagodniej za faul w "szesnastce"

 

W myśl nowyzh zasad zawodnik broniący dostępu do własnej bramki, jeśli sfauluje rywala w dogodnej sytuacji strzeleckiej w polu karnym, nie otrzyma czerwonej kartki, ale żółtą. Wciąż zostanie podyktowany rzut karny.

 

W praktyce oznacza to koniec słynnej "potrójnej kary", którą krytykował m.in. Michel Platini. Na karę składały się czerwona kartka, rzut karny oraz zawieszenie dla zawodnika faulującego za bezpośrednią czerwoną kartkę.

 

"Chwyt Suareza" już nie pomoże"

 

Kolejny przepis to pokłosie słynnej sytuacji z mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. W ćwierćfinale Ghana odpadła po meczu z Urugwajem. W ostatniej minucie dogrywki, po uderzeniu jednego z Ghańczyków piłkę z linii bramkowej, ręką wybił Luis Suarez i został odesłany do szatni z czerwoną kartką. Asamoah Gyan jednak zmarnował rzut karny, a Ghana odpadła po serii "jedenastek".

 

Zgodnie z nowymi regulacjami arbiter może zaliczyć gola, jeśli uzna, że gdyby nie nieuzasadniona interwencja piłkarza, piłka wpadłaby do siatki.

 

Czerwona kartka jeszcze przed meczem

 

Obecnie arbiter nie może ukarać zawodnika przed meczem - np. w przypadku bójki w tunelu prowadzącym na murawę. Nowe przepisy dają mu taką możliwość. Jednocześnie zespół, który straci zawodnika, nie zostanie osłabiony - szkoleniowiec będzie mógł wprowadzić jego zastępcę jeszcze przed pierwszym gwizdkiem.

 

Nowe przepisy jednoznacznie nakazują sędziom nie zezwalać zawodnikom na zatrzymywanie się tuż przed piłką przy wykonywaniu rzutu karnego. Rozpoczęty podbieg należy zakończyć strzałem. Bardzo powolne podbieganie nadal jest jednak dozwolone.

 

W trosce o zdrowie

 

Do tej pory sędziowie w trakcie meczów rozgrywanych w wysokich temperaturach mogli zarządzić przerwy na uzupełnienie płynów w tylko kilku wyznaczonych momentach spotkania.

 

Od teraz - w razie niesprzyjających warunków - bęgą mogli zezwolić na picie w każdej chwili.

 

Pomoc w ciągu 20 sekund

 

W razie kontuzji każdy zawodnik ma otrzymać niezbędną pomoc w ciągu 20 sekund. Do tej pory po chwilowym opuszczeniu murawy razem ze sztabem medycznym dany gracz musiał czekać na zgodę na powrót na murawę od sędziego. Teraz będzie mógł to zrobić w każdej chwili.

 

Ostra kara za celowe zagrania

 

Od czerwca celowe podcięcie, popchnięcie czy ciągnięcie za koszulkę będzie można ukarać od razu czerwoną kartką.

 

Międzynarodowa Rada Piłkarska, która odpowiada za zmiany, orzeka na podstawie ośmiu głosów - cztery z nich przysługują FIFA, a po jednym mają brytyjskie kraje stanowiące kolebkę futbolu, czyli Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

 

Choć przepisy wejdą w życie od 1 czerwca, jeszcze w maju w trakcie dwóch sparingów przetestuje je angielska kadra.

 

polsatnews.pl

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze