Duda: Polonia najlepszym ambasadorem RP

Świat
Duda: Polonia najlepszym ambasadorem RP
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Kanadzie, podkreślał podczas spotkań z Polonią, że jest ona najlepszym ambasadorem RP. Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą swą czterodniową wizytę w Kanadzie rozpoczął od spotkań z Polonią w miejscowości Niagara-on-the-Lake oraz w mieście Mississauga.

W kolejnych dniach wizyty prezydent spotka się m.in. z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Kanady Davidem Lloydem Johnstonem.

 

Prezydent poinformował, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych.

 

Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje. - Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie - podkreślił.

 

- Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM - mówił.. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

 

Wizyta na Polskim Cmentarzu Wojskowym

 

Na wojskowym cmentarzu w miejscowości Niagara-on-the-Lake prezydent uczcił pamięć polskich żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej.

 

Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii. Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Andrzej Duda dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. - To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne - dodał polski prezydent.

 

W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w mieście Mississauga dziękował rodakom, że nie zapominają "o wielkim dziedzictwie, któremu na imię Polska". Andrzej Duda mówił, że wdzięczny jest też za to, że Polacy w Kanadzie są doceniani jako ludzie rzetelni i pracowici.

 

 

 

"Nasz prezydent!"

 

Z kolei podczas spotkania z rodakami w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II zaznaczył, że wielką zasługą Polonii jest, że Kanada jako pierwsza ratyfikowała protokół akcesyjny Polski do NATO. Mówił, że wsparcie jest Polsce nadal potrzebne, "nie tylko, by Polska była w NATO, ale i NATO było w Polsce".

 

Podkreślał, że Polacy za granicami kraju są najlepszymi ambasadorami RP. - Wystawiacie świadectwo Polsce i polskości - podkreślił prezydent. Andrzej Duda dziękował rodakom także m.in. za pilnowanie dobrego imienia Rzeczypospolitej.

 

Polonia zgromadzona w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe przywitała prezydenta okrzykami: "Andrzej Duda wszystko się uda!", "Nasz prezydent!".

 

Proboszcz parafii o. Janusz Błażejak zaznaczył, że po raz pierwszy gości ona polskiego prezydenta. Podkreślił, że parafia licząca 40 tys. osób jest największą polską wspólnotą wiernych poza granicami kraju.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!