Chiny przesiedlą dwa miliony osób, w ramach walki z ubóstwem

Świat
Chiny przesiedlą dwa miliony osób, w ramach walki z ubóstwem
Flickr.com/Mike Beltzner

Ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Ten program przesiedleń jest elementem strategii chińskich władz, zakładającej wydobycie 10 milionów ludzi z ubóstwa do 2020 roku.

 

Część mieszkańców z najbiedniejszych regionów wiejskich zostanie przesiedlona na obszary, na których będą mieli zapewnione szkoły, szpitale itp. Inni przeniosą się na tereny z lepszą infrastrukturą drogową i dostępem do wody pitnej - powiedział Liu Yongfu, kierujący rządową agencją ds. walki z ubóstwem.

 

5 proc. populacji poniżej granicy ubóstwa

 

Reuters odnotowuje, że mimo dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, ubóstwo pozostaje w Chinach ogromnym problemem, głównie na obszarach wiejskich, gdzie brak miejsc pracy zmusza dorosłych do szukania jej gdzie indziej. Na miejscu pozostają ludzie starsi i dzieci, często bez dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji itp.

 

Poniżej granicy ubóstwa, którą stanowi roczny dochód poniżej 2300 juanów (360 USD), żyje w Chinach ok. 5 proc. populacji. Głównie są to mieszkańcy obszarów wiejskich - informują chińskie media.

 

Trwa przygotowywanie mieszkań, szkół i miejsc pracy

 

W marcu br. premier Li Keqiang obiecał zwiększenie o 43 proc. finansowania programów walki z ubóstwem. W październiku zeszłego roku rząd chiński ogłosił, że do 2020 roku chce wydobyć z ubóstwa wszystkich mieszkańców. W grudniu Li wezwał władze lokalne do przygotowywania mieszkań, zatrudnienia, placówek opieki medycznej i szkół dla ludzi przesiedlanych z najbiedniejszych obszarów.

 

Bank Światowy wskazuje, że od czasu zainicjowania reform rynkowych w 1978 roku w Chinach wydobyto z ubóstwa ponad 800 milionów ludzi. Chiny pozostają jednak krajem rozwijającym się, a reformy są niekompletne.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie