Wiceszef Komisji Europejskiej: grecki pakiet oszczędnościowy to istotny krok naprzód

Świat
Wiceszef Komisji Europejskiej: grecki pakiet oszczędnościowy to istotny krok naprzód
PAP/EPA/Pantelis Saitas

- Podjęte ubiegłej nocy decyzje były istotnym krokiem naprzód. Nie mam najnowszych informacji na temat tego, czy czegoś nadal brakuje, ale jak na punkt wyjścia Grecja uczyniła to, czego od niej oczekiwano. Możliwe jest, że ministrowie finansów eurogrupy zadecydują w pewnym momencie o wydłużeniu wymagalności obligacji i być może także o obniżeniu oprocentowania - zaznaczył Jyrki Katainen.

Wiceprzewodniczący KE powiedział fińskiemu nadawcy publicznemu YLE, że w ramach eurogrupy odbędą się prawdopodobnie dalsze rozmowy na temat złagodzenia ciężaru greckiego zadłużenia zanim uwolniony zostanie wynoszący 5 mld euro pakiet kredytowy.


Reforma systemu emerytalnego i wyższe podatki


Parlament Grecji przyjął w poniedziałek tuż po północy czasu lokalnego nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania przez zagrożony niewypłacalnością kraj dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Uchwalone przedsięwzięcia dotyczą wzrostu wpływów z podatku dochodowego i redukcji kosztów funkcjonowania systemu emerytalnego.


W tym tygodniu deputowani mają także zadecydować o wzroście podatków pośrednich, co zwiększy wartość całego pakietu do 5,4 mld euro.


Pomoc kredytowa dla Grecji jest tematem rozpoczętego w poniedziałek w Brukseli spotkania ministrów finansów państw strefy euro.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie