Prezydent: liczę na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce

Świat
Prezydent: liczę na zwiększoną obecność wojsk kanadyjskich w Polsce
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek był w miejscowości Niagara-on-the-Lake; prezydent podczas czterodniowej wizyty w Kanadzie spotka się m.in. z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje.

 

- Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie - podkreślił.

 

Polski prezydent wierzy - jak powiedział - że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego.

 

- Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM - mówił prezydent. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

 

Jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy

 

Polski prezydent wizytę rozpoczął od odwiedzenia miejsc ważnych dla Polonii i spotkania z rodakami mieszkającymi w Kanadzie. Na wojskowym cmentarzu w miejscowości Niagara-on-the-Lake prezydent uczcił pamięć polskich żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej. Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii.

 

Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Andrzej Duda dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. - To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne - dodał polski prezydent.

Przekazał też polską flagę opiekunom polskiego cmentarza.

 

Wcześniej, w Toronto prezydent Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim oraz kwiaty pod tablicą smoleńską.

 

W poniedziałek prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzą w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II, gdzie także przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze