Prezes PGNiG: inwestycja w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna w 2020 r.

Biznes
Prezes PGNiG: inwestycja w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna w 2020 r.
Polsat News

Podczas prezentacji wyników PGNiG za pierwszy kwartał 2016 r. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak podkreślił, że jego spółka jest pewna, że z górnikami inwestycja się opłaci. Dodał jednak, że nie należy się spodziewać, że stanie się to "po pierwszym półroczu".

Wiceprezes PGNiG Bogusław Marzec powiedział, że 500 mln zł, które PGNiG zadeklarowało jako wkład kapitałowy w Polską Grupę Górniczą, nie zostanie wypłacone od razu, lecz w trzech transzach, a ostatnia z nich w lutym 2017 roku.


Marzec zapewnił, że spółka ma 100 proc. kontrolę nad przepływami finansowymi w PGG. - Na tym polega umowa inwestorska, że po podniesieniu kapitału, to inwestorzy będą stawiali wymagania spółce (PGG) co do planu restrukturyzacji. W biznesplanie i umowie inwestorskiej jest zapisane, że jeśli spółka PGG nie będzie realizowała planu zgodnie z założeniami, to będzie podejmowała bardziej radykalne kroki restrukturyzacyjne po to, by spełnić wymagania biznesplanu - mówił Marzec


Woźniak dodał, że wszyscy z trójki inwestorów (PGNiG, PGE i Energa) dokapitalizują PGG w tym samym tempie.


Wskaźniki powyżej konsensusu


Omawiając wyniki PGNiG za pierwszy kwartał br. Woźniak powiedział, że prezentuje je z dużym zadowoleniem, bo wszystkie główne wskaźniki są powyżej konsensusu.


Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w pierwszym kwartale 2016 r. do 1,39 mld zł z 1,24 mld zł przed rokiem i był wyższy od konsensusu na poziomie 960,4 mln zł.


Zysk operacyjny grupy w tym okresie wzrósł do 1,72 mld zł z 1,66 mld zł rok wcześniej. Analitycy spodziewali się, że wyniesie on 1,29 mld zł. Z kolei przychody grupy spadły do 10,98 mld zł z 12,5 mld zł rok wcześniej i były wyższe od 10,16 mld zł konsensusu.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze