Platini żegna się z UEFA. Trwa obstawianie, kto będzie jego następcą

Sport
Platini żegna się z UEFA. Trwa obstawianie, kto będzie jego następcą
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Hiszpan Angel Maria Villar oraz Grek Theodore Theodorakis są faworytami londyńskich bukmacherów do objęcia stanowiska prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej. Z funkcji tej zrezygnuje Michel Platini po niekorzystnym dla niego orzeczeniu sądu. Oficjalnie żaden działacz nie zgłosił jeszcze swojej kandydatury.

Notowania dotychczasowego prezydenta UEFA Villara oraz sekretarza generalnego tej organizacji Theodorakisa są identyczne - 6-1. Niżej stoją akcje szefów holenderskiej i włoskiej federacji Michaela van Praaga i Giancarlo Abete - po 10-1.

 

Platini nie doczekał się uniewinnienia

 

W poniedziałek Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie zmniejszył dyskwalifikację Platiniego z sześciu do czterech lat. Prawnicy Francuza poinformowali, że ich klient, który oczekiwał uniewinnienia, w najbliższych dniach oficjalnie zrzeknie się pełnionej funkcji.

 

Platini, podobnie jak były prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Szwajcar Joseph Blatter, zostali zawieszeni przez Komisję Etyczną FIFA w grudniu 2015 w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich na konto Francuza.

 

Wynagrodzenie czy łapówka ?

 

Obaj działacze utrzymują, że było to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał na rzecz światowej federacji dekadę wcześniej, a umowa była ustna. Komisja uznała jednak te tłumaczenia za "mało przekonujące" i początkowo zawiesiła obu na osiem lat.

 

Później Komisja Odwoławcza uwzględniła "okoliczności łagodzące", np. rolę Francuza w historii futbolu - i skróciła okres dyskwalifikacji o dwa lata. Platini domagał się jednak całkowitego anulowania kary.

 

UEFA do tej pory nie wybrała następcy Platiniego, choć pozostawał on zawieszony już od prawie pięciu miesięcy. Posiedzenie Komitetu Wykonawczego odbędzie się 18 maja w Bazylei. Wyborów prawdopodobnie można się spodziewać we wrześniu.

 

FIFA kieruje obecnie Szwajcar Gianni Infantino, który na specjalnym kongresie 26 lutego został wybrany na następcę Blattera.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie