Kościół w Norwegii zawyżał liczbę wiernych. Musi oddać państwu 50 mln koron

Świat
Kościół w Norwegii zawyżał liczbę wiernych. Musi oddać państwu 50 mln koron
Flickr/Jarle Refsnes/CC BY 2.0

Norweski Kościół Katolicki ma oddać pieniądze, które zdobył dzięki zawyżeniu liczby wiernych. Rząd przekonuje, że Kościół Katolicki zarejestrował tysiące nieświadomych ludzi jako swoich wiernych i pobierał z publicznej kasy wsparcie uzależnione właśnie od liczebności. Zyskał w ten sposób 50 mln koron więcej. niż mu się należało.

O zdefraudowanie 50 mln koron norweskich (ok. 23,6 mln zł) otrzymanych od państwa oskarżony jest biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig. Departament Kultury, który przekazał duchownym pieniądze, domaga się ich natychmiastowego zwrotu. Kościół kwestionuje te oskarżenia i domaga się zawieszenia płatności.

 

Wiernych rejestrowano bez ich wiedzy


- Wpisywanie ludzi na listę wiernych bez kontaktowania się z nimi w celu spytania o zgodę, a potem umieszczanie ich w rejestrze w celu uzyskania wsparcia państwa, nie jest właściwe - powiedział Bård Folke Fredriksen z Departamentu Kultury.


Diecezja katolicka z Oslo zapowiedziała, że pozwie w tej sprawie rząd. Chce także wstrzymania nakazu płatności dopóki sprawa nie zostanie rozstrzygnięta w sądzie.


Liczba katolików w Norwegii wzrosła ponad trzykrotnie przez ostatnią dekadę. W 2006 roku było ich tam zarejestrowanych 46,4 tys., a w 2014 roku już 140,1 tys. Kościelne władze tłumaczyły to napływem imigrantów z katolickich państw wschodniej Europy.


nportal.no 

grz/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie