Aplikacja rozpozna zrabowane dzieła - zaprezentował ją wicepremier Gliński

Technologie
Aplikacja rozpozna zrabowane dzieła - zaprezentował ją wicepremier Gliński
ArtSherlock

Program na smartfony i tablety o nazwie ArtSherlock umożliwia rozpoznanie dzieł sztuki zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej w ciągu kilku sekund. Baza dzieł liczy 63 tys. pozycji.

Dzięki aplikacji możliwe będzie automatyczne rozpoznanie obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego. To pierwsze tego typu rozwiązanie.

 

 

Szczegółom projektu poświęcona była konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, która odbyła się w poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Aplikacja jest dostępna w wersji na telefony pracujące w systemach iOS, Android, Windows Phone i BlackBerry.

 

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy banku Citi Handlowy. 

 

Baza 63 tys. utraconych dóbr kultury


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez MKiDN jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera blisko 63 tys. pozycji i jest dostępny on-line na stronie www.dzielautracone.gov.pl.


Wśród dzieł zaginionych są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego. W ostatnim czasie w wyniku działań rewindykacyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki.

 

polsatnews.pl

am/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie