Wykładowca wzięty za terrorystę, bo w samolocie rozwiązywał równanie

Świat
Wykładowca wzięty za terrorystę, bo w samolocie rozwiązywał równanie
Guido Menzio, fot. Univeristy of Pensylwania

Młody włoski matematyk, wykładowca na uniwersytecie w USA został tam wzięty w samolocie za terrorystę, ponieważ robił w notesie nieczytelne notatki. Okazało się, że rozwiązywał skomplikowane równanie w drodze na konferencję naukową - podały włoskie media.

40-letni profesor Guido Menzio wykłada na Pennsylvania University, jednej z najlepszych uczelni w USA. Leciał z Filadelfii do Syracuse, w stanie Nowy Jork. Zaraz po zajęciu miejsca w samolocie, jeszcze przed startem, mężczyzna wyjął notes i zaczął w nim pisać koncentrując na tym całą swoją uwagę.

 

Pracował nad skomplikowanym równaniem

 

Niezrozumiałe, trudne do odczytania szeregi małych cyfr w notatniku i wielkie skupienie pasażera zaniepokoiły siedzącą obok niego kobietę, która podała stewardessie karteczkę z informacją, że zachowuje się on podejrzanie. Załoga wszczęła alarm.

 

W rezultacie samolot, który już jechał powoli w kierunku pasa startowego zatrzymał się i zawrócił. Guido Menzio musiał wyjść z samolotu i udać się na rozmowę z funkcjonariuszem do spraw bezpieczeństwa na lotnisku. Wytłumaczył, że pracował nad skomplikowanym równaniem różniczkowym, które ma być częścią jego wykładu, jaki ma wygłosić.

 

Dodatkowymi elementami, które przesądziły o podniesieniu alarmu na pokładzie, były długie kręcone ciemne włosy naukowca i jego zagraniczny akcent.

 

Naukowiec nie krył irytacji

 

- Wystarczyłoby gdyby zajrzeli do internetu, żeby przekonać się, że nie jestem terrorystą - powiedział matematyk, cytowany przez włoskie media.

 

Matematyk zapewnił, że został dobrze potraktowany na lotnisku. Nie krył jednak irytacji z powodu opóźnienia, z jakim odleciał z Filadelfii. Skrytykował zbyt surowe jego zdaniem zasady bezpieczeństwa oparte również, jak dodał, na informacjach od osób, które "mogą okazać się całkowicie niekompetentne".

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie