Wymierają chomiki europejskie w Polsce. Dostaną wsparcie z Czech

Technologie
Wymierają chomiki europejskie w Polsce. Dostaną wsparcie z Czech
wikipedia/Agnieszka Szeląg/CC BY-SA 3.0

Chomik europejski - dziko żyjący mały ssak, uznawany dawniej za szkodnika, obecnie jest poważnie narażony na wymarcie. Władze Jaworzna, gdzie jego populacja jest też coraz mniejsza, chcą sprowadzić chomiki z Czech.

Zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. Joanny Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyliczył, że prawdopodobieństwo wyginięcia populacji w ciągu 50 lat jest wysokie, a w niesprzyjających warunkach może nastąpić nawet szybciej - w ciągu 20-30 lat. W Jaworznie podczas badań przeprowadzonych w 2015 roku naliczono zaledwie nieco ponad 100 nor. Miasto postanowiło ratować chomiki.

 

- Niestety, chomiki giną w zastraszającym tempie, szczególnie duża jest śmiertelność wśród młodych. Szkoda, bo chomik europejski jest potrzebny w ekosystemie. Gdybyśmy teraz nie podjęli działań, jego los na terenie Jaworzna byłby przesądzony - powiedział Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

 

- Szacuje się, że na terenie Jaworzna może żyć zaledwie ok. 200 osobników i jest to populacja odizolowana. Choć nie jest to jeszcze chów wsobny, to jej genetyczna różnorodność jest niska, co oznacza m.in. mniejszą odporność na choroby. Stąd pomysł sprowadzenia do Jaworzna osobników z Czech - dodał.

 

Wśród przyczyn spadku liczebności populacji chomika wymienia się ograniczanie działalności rolniczej i proces przekształcania niewielkich pól w nieużytki, a jednocześnie intensyfikację rolnictwa na polach większych, kilkuhekatrowych. Zagrożeniem dla chomików są też drapieżniki, wśród nich - psy i koty.

 

Od kilku lat władze Jaworzna podejmują działania na rzecz ochrony chomika na swoim terenie. Oprócz badań naukowych prowadzone są również akcje edukacyjne, skierowane do rolników oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Pod koniec kwietnia Rada Miejska uchwaliła ustanowienie 270-hektarowego użytku ekologicznego "Chomik europejski", aby chronić te zwierzęta.

 

Chomiki europejskie większe niż hodowane w domach

 

Chomik europejski osiąga do 30 cm długości i nawet do 1 kg masy. Jego sierść przyjmuje odcienie od żółtobrunatnego do rudawego i czerwonego z jednolicie czarnym brzuchem. Włosy wokół pyska, na łapach i po bokach ciała są białe. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest również obecność toreb policzkowych, w których przenosi pokarm do komór spichrzowych.

 

Chomik europejski większą część życia spędza w norze pod ziemią. Składają się na nią: komora gniazdowa, spichlerze i latryny oraz łączące je korytarze. Na zewnątrz znajduje się kopiec utworzony z ziemi. Chomiki żywią się głównie ziarnami zbóż, ale zjadają również bezkręgowce czy jaja ptaków gniazdujących na ziemi.

 

PAP

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze