Gdańsk: mieszkańcy szkolą się, by służyć turystom za przewodników

Kultura
Gdańsk:  mieszkańcy szkolą się, by służyć turystom za przewodników
Flickr/JustynaMalinowska/CC BY 2.0

W gdańskiej dzielnicy Orunia rozpoczął się cykl wykładów i spacerów, w czasie których mieszkańcy poznają jej historię, by latem oprowadzać po niej turystów. Orunia jest już piątą dzielnicą, która włączyła się do projektu "Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki".

Program prowadzi Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Przedsięwzięcie działa już od kilku lat, w czasie których stopniowo rozszerzało się na kolejne obszary Gdańska. W ubiegłym roku prowadzone było w czterech dzielnicach, w tym trzech historycznych: Dolnym Mieście, Biskupiej Górce i Nowym Porcie oraz na typowym blokowisku - Zaspie, które słynie z kilkudziesięciu murali ozdabiających szczyty budynków.

 

W tym roku zorganizowano cykl spotkań, które mają dostarczyć wiedzę niezbędną do zostania przewodnikiem po Oruni - położonej w odległości od centrum, niezniszczonej w czasie II wojny, historycznej dzielnicy, w której zachowało się wiele zabytkowych obiektów, w tym liczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku.

 

Rzeczniczka Instytutu Kultury Miejskiej Marta Bednarska powiedziała, że część spotkań poświęconych Oruni będzie miała formę spacerów, część - wykładów (pierwszy z nich już się odbył), które będą miały miejsce w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej. Kurs potrwa do końca czerwca.

 

Historia dzielnicy i najciekawsze obiekty

 

Uczestnicy szkolenia poznają m.in. najdawniejsze dzieje tej liczącej siedem wieków, dzisiejszej dzielnicy Gdańska, a niegdyś samodzielnej wsi. Kursanci zapoznają się też z przyrodą i architekturą tego obszaru, w tym najciekawszymi obiektami, które można podziwiać do dziś i tymi, które nie przetrwały do naszych czasów.

 

Dowiedzą się też, skąd wzięły się nazwy oruńskich ulic, poznają losy oruńskiej Polonii z okresu Wolnego Miasta Gdańska i spotkają się z przedwojenną mieszkanką dzielnicy, która opowie o Oruni swojego dzieciństwa.

 

W wykładach i spacerach może wziąć udział każda zainteresowana osoba, ale są one skierowane przede wszystkim do mieszkańców Oruni, którzy latem chcieliby oprowadzać po swojej dzielnicy turystów.

 

Podobne kursy odbywają się też na Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie i Zaspie. Mają za zadanie powiększyć grono Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w tych dzielnicach oraz poszerzyć wiedzę działających już przewodników.

 

Wakacyjne oprowadzanie

 

Oprowadzanie turystów po pięciu wspomnianych dzielnicach rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca, a potrwa do września. W tym samym czasie przyjezdni (lub miejscowi) chcący w niecodzienny sposób poznać miasto, będą też mogli brać udział w trzech innych alternatywnych spacerach - wędrówkach szlakami gdańskich emancypantek i lokalnych prekursorek w różnych dziedzinach. Te spacery organizowane są już od kilku lat na terenach Starego i Głównego Miasta oraz byłej Stoczni Gdańskiej (tu spacerowicze poznają losy wybranych kobiet pracujących niegdyś w tym zakładzie).

 

Alternatywne spacery - te szlakiem kobiet i te organizowane w ramach programu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - mają już w Gdańsku kilkuletnią tradycję, z roku na rok zyskującą na popularności. W ubiegłym roku od czerwca do września odbyło się w sumie niemal 300 tego typu wycieczek, w których udział wzięło w sumie ponad 4,6 tys. osób.

 

- Najbardziej popularną w minionym sezonie dzielnicą była Biskupia Górka, którą podczas 55 spacerów odwiedziło prawie tysiąc osób. Zaraz za nią znalazło się Dolne Miasto, po którym Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzili 905 osób na 46 spacerach – podsumowała Marta Bednarska.

 

Między 850 a 820 wahała się z kolei liczba uczestników wycieczek po Nowym Porcie, Zaspie i Stoczni Gdańskiej. Stare i Główne Miasto szlakiem prekursorek i emancypantek przemierzyły 274 osoby.

 

PAP

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze