USA: Korea Płn. może wkrótce przeprowadzić kolejną próbę jądrową

Świat
USA: Korea Płn. może wkrótce przeprowadzić kolejną próbę jądrową
PAP/EPA/KCNA

Zdjęcia satelitarne z 5 maja wskazują, że Korea Północna może w najbliższym czasie przeprowadzić piątą próbę jądrową - poinformował amerykański ośrodek 38 North, monitorujący działania reżimu w Pjongjang.

Zdjęcia pokazują wzmożoną aktywność na północnokoreańskim poligonie atomowym.

 

Już wcześniej południowokoreańskie media podały, że od początku kwietnia w północnokoreańskim ośrodku prób jądrowych panuje wzmożony ruch, co sugeruje, że reżim w Pjongjangu przygotowuje się do kolejnego testu.

 

Jeden z informatorów południowokoreańskiej agencji Yonhap powiedział, że "częstotliwość przemieszczania się pojazdów, pracowników i sprzętu w ostatnim czasie wzrosła dwu-, a nawet trzykrotnie" w ośrodku Punggye-ri, na północnym wschodzie Korei Płn.

 

Zjazd rządzącej partii

 

Doniesienia o możliwej kolejnej próbie atomowej zbiegły się z rozpoczęciem pierwszego od 36 lat zjazdu Partii Pracy Korei.

 

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un stwierdził  w piątek, otwierając zjazd, że jego kraj odniósł "wielki sukces", dokonując próby z bombą wodorową oraz umieszczając satelitę na orbicie okołoziemskiej.

 

Ostatnia jak dotąd próba Korei Płn. z wykorzystaniem ładunku atomowego miała miejsce 6 stycznia. Reżim twierdzi, że przeprowadził wówczas pomyślnie próbę z bombą wodorową, potężniejszą od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków; sukces próby zakwestionowali zagraniczni eksperci.

 

W lutym Pjongjang wystrzelił rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Spotkało się to z potępieniem społeczności międzynarodowej i skłoniło Radę Bezpieczeństwa ONZ do nałożenia na Koreę Płn. kolejnych surowych sankcji.

 

PAP


 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie