Posłanka PiS: potrzebna zmiana w ordynacji wyborczej

Polska
Posłanka PiS: potrzebna zmiana w ordynacji wyborczej
Polsat News

- W tej chwili nie ma żadnych decyzji trwają jedynie dyskusje eksperckie - tak Marzena Machałek z PiS skomentowała w Polsat News informacje o planach zmian przepisów wyborczych. Według informacji "Naszego Dziennika" PiS zamierza złożyć w Sejmie projekt zmiany ordynacji z proporcjonalnej na proporcjonalno-większościową.

Ordynacja mieszana, która miałaby być zastosowana podczas najbliższych wyborów do Sejmu w 2019 roku, wzorowana miałaby być na rozwiązaniach niemieckich. Tam połowa deputowanych do Bundestagu jest wybierana w okręgach jednomandatowych, a druga połowa na podstawie ordynacji proporcjonalnej.

 

Jak wyjaśniła Marzena Machałek w Polsat News w PiS "jest jedynie decyzja, że potrzebna jest zmiana w ordynacji. By bardziej oddawała wynik wyborów i pozwalała na skuteczniejsze rządzenie".

 

Pytana czy to ukłon w stronę klubu Kukiz'15, który od poczatku forsuje powstanie jednomandantowych okregów wyborczych (JOW) posłanka przyznała jedynie, że "uwzględnienie elementu większościowego da większe związanie posłów z wyborcami".

 

"Marsz poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego"

 

Marzena Machałek odniosła sie również do dzisiejszych marszów w Warszawie: Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, środowisk narodowych. Odbędzie sie także Parada Schumana.

 

Opozycja będzie maszerować pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". I do tego hasła odniosła się rozmówczyni Beaty Cholewińskiej.

 

- "Jesteśmy i będziemy w Europie" - tak 2 maja powiedział Jarosław Kaczyński, można więc powiedzieć, że będzie to marsz popracia dla Jarosława Kaczyńskiego - zażartowała posłanka.

 

 

"Szanuje się wynik wyborów a krytykuje się niepłacenie alimentów"

 

- Nikt nie ma zamiaru wychodzić z Europy - dodała - to opozycja wychodzi z siebie by jakoś zaistnieć bo niczego konstruktywnego do tej pory nie przedstawiła. W tej chwili to głównie marsze i kłótnie wewnętrzne. Dzisiaj jest walka o przywództwo w opozycji i o to kto jest bardziej opozycyjny - oceniła. 

 

- My z Europy nie zamierzamy wychodzić i jesteśmy przekonani  europejskość polega na tym, że się szanuje wynik wyborów a krytykuje się niepłacenie alimentów.

 

Polsat News

az/ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze