Parada Schumana na ulicach Warszawy. Poparcie dla integracji z UE

Polska
Parada Schumana na ulicach Warszawy. Poparcie dla integracji z UE
Polsat News
Parada Schumana na ulicach Warszawy. Poparcie dla integracji z UE.

Siedemnasta proeuropejska Parada Schumana przeszłą w sobotę ulicami Warszawy. Uczestnicy mogli zwiedzić tzw. Miasteczko, czyli edukacyjny festyn uliczny poświęcony m.in. tematyce mobilności. Organizatorzy podkreślili, że Parada Schumana jest manifestacją obywatelską, niezwiązaną z ugrupowaniami politycznymi i nie należy jej łączyć z sobotnim marszem KOD i opozycji.

Na paradzie jechał piętrowy autobus z napisem "Berlin pozdrawia Warszawę", który przyjechał wraz z burmistrzem Berlina Michaelem Muellerem. W paradzie wzięli też udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były prezydent Bronisław Komorowski i jego żona Anna, dyplomaci oraz młodzież. Wielu uczestników miało żółte i niebieskie baloniki nawiązujące do barw flagi UE. W paradzie wzięło udział kilka tysięcy osób. Zdecydowaną większość uczestników stanowili ludzie młodzi - uczniowie z różnych polskich miejscowości, np. Oleśnicy, Sztumu czy Chynowa, którzy nieśli transparenty Klubów Młodego Europejczyka, a także żółte i niebieskie baloniki nawiązujące do flagi UE.

 

 

- Chodzimy do klasy europejskiej i ideą wspólnoty europejskiej zaraził nas nauczyciel. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nas tu nie być - powiedziały gimnazjalistki z Radomska.

 

 

Poparcie dla integracji z UE

 

- Parada to wyraz poparcia dla integracji europejskiej, miejsca Polski w Unii Europejskiej. Chcemy też podkreślić nasze przywiązanie do wartości europejskich, takich jak rządy prawa, wolność wyznania, prawa mniejszości: te wszystkie aspekty kultury i cywilizacji chrześcijańskiej, które mają dla nas szczególną wartość. A także to, że bardzo ważną częścią dziedzictwa europejskiego jest kultura i historia Polski - powiedział prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski.

 

Przypomniał, że oficjalna data Dnia Europy to 9 maja. Dokładnie tego dnia 66 lat temu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił plan powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, stanowiącą fundament dzisiejszej UE. Parada Schumana i towarzyszące jej wydarzenia organizowane są w pierwszym tygodniu maja, właśnie w okolicach 9 maja.

 

Trasa Parady przebiegałą od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie od strony ulicy Miodowej, przez ulice: Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, aby następnie wrócić na Krakowskie Przedmieście w pobliżu kościoła św. Anny, gdzie od 10:00 do 15:30 można było odwiedzać Miasteczko Schumana.

 

Tu jest Europa!

 

Tegoroczne hasło Parady to: "Tu jest Europa!".

 

- W przeszłości często mówiliśmy, że trzeba więcej Polski w Europie, szukaliśmy należnego nam miejsca na arenie międzynarodowej i to oddawało aspiracje tamtego etapu. Potem - gdy chcieliśmy poprawić jakość życia i wprowadzić międzynarodowe standardy do naszego kraju - mówiliśmy »więcej Europy w Polsce «. I chyba to hasło tegoroczne można nazwać przejściem do kolejnej fazy dojrzałej obecności w UE, gdzie z jednej strony Polska szuka najlepszego zorganizowania swoich interesów i jednocześnie ma poczucie odpowiedzialności za to wszystko, co się dzieje w UE - wyjaśnił Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Przedstawicielstwo KE promowało podczas Parady swoje akcje pod hasłem #Mobilni. W Miasteczku można było się dowiedzieć, jak podjąć pracę za granicą, założyć firmę czy studiować w krajach UE.

 

Swoją działalność przedstawiły także organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, np. Fundacja Rozwoju Edukacji, Związek Transportu Miejskiego, Polska Akcja Humanitarna, Instytut Globalnej Odpowiedzialności czy Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego. Dla dzieci zaplanowano m.in. grę w statki i puzzle wodne, budowę studni, "Europejskie Koło Fortuny", malowanie twarzy, grę planszową o komunikacji miejskiej oraz konkurs rysunkowy.

 

Debaty o wyzwaniach i przyszłości

 

W Miasteczku można było również posłuchać otwartych debat o wyzwaniach, które stanęły przed wspólnotą europejską: o 13:00 na temat przyszłości Strefy Schengen, o 14:00 na temat kryzysu migracyjnego w UE i Polsce, a o 14:50 zaplanowano rozmowę na temat mobilności zawodowej i edukacyjnej.

 

W tym roku mija także 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Na zaproszenie prezydent Warszawy do Parady dołączył burmistrz Berlina oraz polsko-niemiecka grupa przedstawicieli młodzieżowych rad.

 

Z okazji obecnej, holenderskiej prezydencji w UE podczas Parady pojawiły się także akcenty holenderskie.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie