Ministerstwo finansów: co najmniej 2,5 mld zł rocznie ma dać budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami

Biznes
Ministerstwo finansów: co najmniej 2,5 mld zł rocznie ma dać budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami
pixabay/Skitterphoto/CC0 Public Domain

Taka kwotę przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustaw o VAT, akcyzie oraz prawa energetycznego. Według szacunków resortu perspektywie 10 lat dochody ogółem mogą zwiększyć się o 27,6 mld zł. W ubiegłym roku straty budżetu z powodu przekrętów na paliwach wyniosły prawie 6 mld zł.

Przygotowanie zmian zapowiadał na początku kwietnia wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Wskazał, że zmierza do zmiany definicji zarejestrowanego odbiorcy, tak by bardziej powiązać go z systemem podatku VAT.

 

W uzasadnieniu do projektu MF napisało, że celem zmian jest "wprowadzenie rozwiązań zapobiegających występowaniu oszustw w podatku VAT w obszarze wewnątrzwspólnotowego obrotu paliwami płynnymi, a także ograniczenie ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie rynku paliw płynnych oraz na dochody budżetu państwa". Chodzi o uszczelnienie poboru VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnienie koncesjonowania obrotu paliwami z zagranicą.

 

Według resortu szarą strefę w obrocie paliwami szacuje się na kilkanaście procent krajowej konsumpcji paliw i powoduje to straty budżetu państwa w wysokości 2,5-5 mld zł rocznie, ma też negatywny wpływ na konkurencję i rentowność branży paliwowej.

 

"Nieprawidłowości w podatku VAT w obrocie paliwami stwierdzone przez kontrolę skarbową w postępowaniach zakończonych w 2015 roku wyniosły 5,8 mld zł" - napisano w uzasadnieniu.

 

Mechanizm oszustwa

 

Wskazano, że oszuści wykorzystują instytucję tzw. zarejestrowanego odbiorcy lub składu podatkowego. Uprawnia to do kupna paliwa z innego kraju UE w procedurze zawieszonej akcyzy na rzecz innego podmiotu, który jest właścicielem tego towaru i powinien od niego odprowadzić VAT według stawki 23 proc. Często podmioty te to jednak "znikający podatnicy".

 

Ministerstwo wskazało, że w 2014 roku wprowadzono instytucję koncesji na obrót paliwami z zagranicą i instytucję zabezpieczenia majątkowego gwarantującego prawidłowe jej wypełnianie. Okazało się, że w związku z tym kontrahentami zarejestrowanych odbiorców lub składów podatkowych coraz częściej są - zamiast "znikających podatników" - pomioty zagraniczne, które kupują paliwo w kraju i sprzedają je "znikającym podatnikom".

 

"Taka konstrukcja pozwala omijać zabezpieczającą funkcję koncesji i zabezpieczenia majątkowego, a także pozbawia organy celne informacji o podmiotach, które są faktycznymi nabywcami paliwa i unikają zapłaty podatku VAT" -  wyjaśniło ministerstwo. Według resortu w ubiegłym roku na rzecz zagranicznych podmiotów sprowadzono ponad 1,3 mld litrów oleju napędowego, a w styczniu i lutym br. ponad 340 mln litrów.

 

Dlatego - według MF - obok kontroli skarbowych konieczne jest wprowadzenie rozwiązań zapobiegających oszustwom lub je ograniczających.

 

Propozycje resortu

 

Proponowane przez resort w projekcie zmiany przewidują, że składy podatkowe czy zarejestrowani odbiorcy będą mogły świadczyć usługi wyłącznie na rzecz podmiotów krajowych lub zagranicznych mających oddział w Polsce. Kupno paliwa w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z wykorzystaniem składu podatkowego lub zarejestrowanego odbiorcy będzie wiązało się też z obowiązkiem zapłaty VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

 

Projekt przewiduje też wprowadzenie obowiązku zapłaty VAT od nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw silnikowych. Obecnie takie nabycie jest neutralne podatkowo - VAT należny płaci się dopiero po sprzedaży paliwa w kraju, ale oszuści go nie płacą i po sprzedaży paliwa znikają. Nowela zakłada też zwiększenie uprawnień prezesa URE dotyczących badań wiarygodności podmiotów ubiegających się o koncesję na obrót paliwami z zagranicą. Koncesję będzie mogła otrzymać tylko firma krajowa lub działająca tu przez oddział i zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT.

 

Zgodnie z projektem nowelizacja miałaby wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie