Awaria systemu ePUAP. Drogą elektroniczą wniosku o 500+ nie złożysz

Polska
Awaria systemu ePUAP. Drogą elektroniczą wniosku o 500+ nie złożysz
Public Domain/geralt/Public Domain

Centralny Ośrodek Informatyki poinformował na Twitterze, że "system ePUAP zaliczył ciężkie #tangodown". Wpis pojawił się kilka minut po północy. Do naprawy awarii został powołany sztab kryzysowy. Na razie nie wiadomo, kiedy system znów zacznie działać.

"System ePUAP zaliczył ciężkie #tangodown i przed nocą sobota/niedziela raczej go nie podniesiemy" - napisano na Twitterze Centralnego Ośrodka Informatyki.

 

Blokada e-urzędu

 

Po kilku minutach pojawił się kolejny wpis. Poinformowano, że nad naprawą awarii pracuje specjalnie powołany w tym celu sztab kryzysowy, a "część ludzi ściągnięto z weekendu". "Wszystkie ręce zostały wyciągnięte na pokład" - napisano na profilu urzędu.

 

 

ePUAP to ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej. Została powołana do życia ustawą z 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Uruchomiona została w maju 2008 roku.

 

Wstrzymane składanie wniosków 500+

 

Od początku kwietnia platforma ePUAP jest jedną z dróg, którą rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" . Jednak, aby to zrobić na tej internetowej platformie należy założyć profil zaufany, który umożliwia dostęp do wielu innych usług w całej administracji bez konieczności osobistego stawiennictwa w jednostkach organizacyjnych.

 

Platformę tę wykorzystują jednostki administracji publicznej oraz instytucje publiczne, a zwłaszcza podmioty wykonujące zadania zlecone przez państwo.

  

System umożliwia także m.in. dopisanie się do spisu wyborców, zmianę adresu do korespondencji lub zamieszkania, opłacenie składek, założenie firmy, złożenie skargi lub wniosku, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy czy zgłoszenie o wydanie odpisu akt stanu cywilnego.

 

polsatnews.pl

wjk/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze