UNICEF: mali imigranci podróżujący bez opieki są narażeni na handel ludźmi

Polska
UNICEF: mali imigranci podróżujący bez opieki są narażeni na handel ludźmi
PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

W ubiegłym roku ponad 95 tys. dzieci uchodźców i migrantów podróżowało po Europie bez opieki. Była to rekordowa liczba. Dlatego UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) apeluje o podjęcie działań w celu ochrony tych dzieci, bo są one narażone na wykorzystanie i handel ludźmi.

Interpol szacuje, że jedno na dziewięć dzieci uchodźców i migrantów przemieszczających się bez opieki nie zostało ujęte w statystykach lub zaginęło. Przykładowo, w Słowenii ponad 80 proc. samotnych dzieci zniknęło z ośrodków dla uchodźców, a w Szwecji każdego tygodnia zgłasza się zaginięcie nawet 10 dzieci. W tym roku w Niemczech zgłoszono zaginięcie 4700 dzieci, które do Europy przybyły same.

 

Wiele dzieci podróżujących samotnie ucieka z ośrodków dla uchodźców, aby dołączyć do swoich krewnych. - Wiele też ucieka, bo nie zostały odpowiednio wysłuchane w celu określenia ich najlepszego interesu, bądź ich prawa nie zostały im należycie wyjaśnione - powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

 

Najlepszy interes dzieci

 

UNICEF podkreśla, że jego apel pojawia się w momencie, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej zaczynają negocjacje, które mają pomóc w bardziej sprawiedliwy i zrównoważony sposób tworzyć system radzenia sobie z uchodźcami i migrantami. UNICEF podkreśla, że każda decyzja dotycząca dzieci powinna być podjęta z myślą o ich najlepszym interesie.

 

UNICEF podkreśla również konieczność przyspieszenia procesu podejmowania decyzji dotyczących dzieci. Obecnie najmłodsi muszą czekać nawet 11 miesięcy od momentu rejestracji do decyzji o przeniesieniu do kraju, który zgodził się ich przyjąć. Stąd apel o skrócenie tego okresu do maksymalnie 90 dni, przydzielenie opiekuna i rozpoczęcie procedury łączenia rodzin. Są to niezbędne działania, które pomogą zapobiec zaginięciom dzieci podróżujących bez opieki.

 

Chłopcy z Afganistanu

 

Ostatnie dane wskazują, że w 2015 r. 96500 dzieci przemieszczających się bez opieki złożyło wniosek o azyl w Europie. Stanowiło to około 20 proc. wszystkich dzieci ubiegających się o azyl. Większość z nich to młodzi chłopcy z Afganistanu oraz dzieci z Syrii, głównie poniżej 14. roku życia.

 

W niektórych krajach dzieci podróżujące bez opieki stanowią ponad połowę wszystkich dzieci, które przybyły tam w 2015 r. W Szwecji nastoletnie dzieci stanowiły 50 proc. wszystkich dzieci uchodźców i migrantów, podczas gdy do Włoch dotarło 12300 dzieci podróżujących bez opieki, a kolejne 4000 przemieszczały się ze swoimi rodzinami.

 

polsatnews.pl

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze