Strzelanina w tureckim sądzie. Znany dziennikarz celem ataku

Świat
Strzelanina w tureckim sądzie. Znany dziennikarz celem ataku
PAP/EPA/CAN EROK / CUMHURIYET NEWSPAPER /

Uzbrojony napastnik próbował w piątek postrzelić tureckiego dziennikarza Cana Dundara przed sądem w Stambule, gdzie toczy się jego proces o ujawnienie tajemnic państwowych. Dundarowi nic się nie stało, ale reporter relacjonujący proces został ranny w nogę. Napastnik został zatrzymany.

Według świadka, na którego powołuje się agencja Reutera, napastnik krzyknął "zdrajca" i oddał co najmniej trzy strzały z pistoletu w kierunku Dundara, redaktora naczelnego krytycznego wobec władz Turcji dziennika "Cumhuriyet".

 

"To ja byłem celem"

 

"To ja byłem celem, widziałem napastnika" - powiedział Dundar, cytowany przez portal gazety "Hurriyet Daily News".

 

Według agencji Reutera do ataku doszło tuż przed ogłoszeniem przez sąd werdyktu w sprawie przeciwko Dundarowi i jego redakcyjnemu koledze, szefowi oddziału gazety w Ankarze Erdemowi Gulowi. Grozi im dożywocie za szpiegostwo i usiłowanie obalenia tureckiego rządu w związku z opublikowaniem przez "Cumhuriyet" informacji o dostarczaniu przez Turcję broni bojownikom w Syrii.

 

Jednak według obrońców Dundara i Gula w mowie końcowej prokurator nie wymienił zarzutu szpiegostwa, lecz domagał się 25 lat więzienia dla Dundara za zdobycie i ujawnienie tajemnic państwowych oraz 10 lat dla Gula za ich opublikowanie.

 

W piątek przed sądem zebrał się tłum dziennikarzy, którzy czekali na werdykt. Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami.

 

Artykuł o dostarczaniu broni syryjskim rebeliantom

 

W maju 2015 roku "Cumhuriyet" opublikował długi artykuł, a także zdjęcia i nagranie wideo - jak poinformowano - tureckich ciężarówek wiozących broń i amunicję do Syrii. Materiały, mające pochodzić z 2014 roku, pokazywały funkcjonariuszy żandarmerii i policji otwierających naczepy ciężarówek. Pojazdy miały dostarczać broń islamistycznym rebeliantom w Syrii.

 

Turecki rząd zaprzecza, jakoby udzielał takiego wsparcia, i powtarza, że w konwoju znajdowała się pomoc dla tureckojęzycznej ludności w Syrii.

Zwolennicy Dundara i Gula twierdzą, że proces jest ważnym testem dla wolności prasy w kraju, który jest coraz częściej krytykowany za granicą za ograniczanie swobody wypowiedzi.

 

Zawiadomienie złożył Erdogan

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarzy złożył osobiście prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a także szef tajnych służb Hakan Fidan. Erdogan ocenił publikację nagrania przez "Cumhuriyet" jako zdradę, a w wywiadzie telewizyjnym powiedział, że Dundar "będzie musiał zapłacić za to wysoką cenę".

 

Dundar i Gul spędzili 92 dni w areszcie, z czego prawie połowę w odosobnieniu. W lutym turecki Trybunał Konstytucyjny, jedna z ostatnich instytucji jeszcze niekontrolowanych przez rządzącą partię, orzekł, iż ich aresztowanie odbyło się z naruszeniem prawa. Następnie dziennikarze zostali wypuszczeni z aresztu.

 

Erdogan oświadczył, że nie szanuje orzeczenia Trybunału.

 

Aresztowanie Dundara i Gula spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej. O uwolnienie dziennikarzy apelowała m.in. organizacja Reporterzy bez Granic.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze