Policja sprawdza, czy plakat sztuki propaguje faszyzm

Polska
Policja sprawdza, czy plakat sztuki propaguje faszyzm
Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Jednemu z mieszkańców Białegostoku nie spodobał się plakat zapraszający na sztukę "Biała siła, czarna pamięć", który od 16 kwietnia wystawiany jest na deskach miejscowego Teatru Dramatycznego. Wszystko przez cztery podkowy ułożone tak, że mogą przypominać swastykę.

- Do straży miejskiej w Białymstoku dotarł mail, w którym mieszkaniec miasta zwrócił uwagę na podobieństwo symbolu umieszczonego na plakacie, do swastyki. O sprawie poinformowano prokuraturę, a ta poleciła komendzie miejskiej policji w Białymstoku przeprowadzić czynności sprawdzające. Jeżeli będzie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wszczęte zostanie śledztwo - powiedział polsatnews.pl podinsp. Andrzej Baranowski z policji w Białymstoku.

 

Punktem wyjścia do przedstawienia "Biała siła, czarna pamięć" jest książka - zbiór reportaży Marcina Kąckiego. Ona sama wywołała oburzenie m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, która uznała, że Kącki przedstawia miasto w złym świetle.

 

"Jawne szkodzenie" miastu

 

Także na kilka godzin przed premierą sztuki wystawianej w białostockim Teatrze Dramatycznym Młodzież Wszechpolska się uaktywniła.

 

Działacze tej organizacji w czasie pikiety mówili, że ich zdaniem zarówno książka Kąckiego pt. "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" jak i spektakl w teatrze "jawnie szkodzą" miastu Białystok i podkreślali, że nie zgadzają się z treściami, które są tam prezentowane. Skandowano m.in. "Wielka Polska chrześcijańska", "Stalinowska propaganda", "Poznań przeprasza za Kąckiego". Dyrektorce teatru Agnieszce Korytkowskiej-Mazur, która do nich wyszła, protestujący wręczyli statuetkę Goebbelsa.

 

O odwołanie sztuki apelowali do władz niektórzy politycy PiS oraz kilkanaście organizacji katolickich.

 

polsatnews.pl, wspolczesna.pl

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie