Łódź koproducentem filmów. Dofinansuje "Wołyń" i "Powidoki"

Kultura
Łódź koproducentem filmów. Dofinansuje "Wołyń" i "Powidoki"
Akson Studio/Anna Włoch

6 filmów - w tym m.in. "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego i "Powidoki" Andrzeja Wajdy zostało wybranych w tegorocznym konkursie Łódzkiego Funduszu Filmowego. W ramach umów koproducenckich Łódź przekaże na nie łącznie 1,4 mln zł.

Spośród 28 projektów zgłoszonych do bieżącej edycji konkursu dotyczącej lat 2015-2016, komisja konkursowa zarekomendowała 6 projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych związanych z Łodzią, bądź realizowanych na terenie miasta i województwa łódzkiego.

 

- Wybór był trudny; do konkursu zgłoszono aż 16 filmów fabularnych, co stanowi swoisty rekord w dotychczasowych edycjach. W tym roku wprowadziliśmy zmianę formalną - fundusz zmienia swój charakter z typowo dotacyjnego na koprodukcyjny. To oznacza, że Fundusz Filmowy będzie miał udział w późniejszych zyskach z produkcji, w których realizacji partycypował - powiedziała szefowa Łódź Film Commision Monika Głowacka.

 

Wśród podmiotów, z którymi miasto Łódź podpisze umowy koprodukcyjne opiewające na najwyższe kwoty - ponad awangardowego artysty Władysława Strzemiśkiego ( Boguslaw Linda) 418 tys. zł - znaleźli się realizatorzy filmów "Wołyń" oraz "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak.

 

"Wołyń" niedaleko Łodzi

 

- Wbrew temu, co sugeruje tytuł, film „Wołyń” realizowany był w kilku lokalizacjach w regionie łódzkim, m.in. w okolicy Rawy Mazowieckiej i w skansenie w Skierniewicach. W łódzkim studio realizowana będzie też jego postprodukcja - wyjaśniła Monika Głowacka.

 

"Wołyń" to dramat historyczny, rozgrywający się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku.

 

Natomiast "Pomiędzy słowami" to - jak opisuja tworcy - kameralna produkcja. Jej bohater to berliński adwokat Michael, który z dnia na dzień dowiaduje się o swoim polskim pochodzeniu i po raz pierwszy spotyka swojego polskiego ojca. W czasie weekendu wspólnie przechodzą przyspieszony kurs w określeniu swoich relacji.


"Powidoki" - biografia Władysława Strzemińskiego

 

Do konkursu mogli aplikować producenci, którzy planują realizację zdjęć w tym roku, jak i ci, którzy nakręcili je w roku 2015. Takim ubiegłorocznym projektem są "Powidoki", których bohaterem jest Władysław Strzemiński (grany przez Bogusława Lindę) - współzałożyciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, niepokorny artysta awangardowy, którego życiowe i artystyczne wybory doprowadziły do dramatycznych skutków.

 

Akcja filmu toczy się w Łodzi w czasach stalinowskich. Miasto przeznaczy na niego 246 tys. zł.


Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 47 produkcji, m.in. "Idę" Pawła Pawlikowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obywatela" Jerzego Stuhra, "Miasto 44"  Jana Komasy oraz animacje realizowane przez studia: Se-Ma-For i Anima-Pol.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze