Za senność w ciągu dnia odpowiada dieta

Technologie
Za senność w ciągu dnia odpowiada dieta
Flickr.com/hiroo yamagata

Osoby spożywające produkty o wysokiej zawartości tłuszczu mają problemy ze snem, są niewyspane w ciągu dnia, a także bardziej narażone na bezdech senny. Badacze z Adelaide w School of Medicine przez rok analizowali nawyki żywieniowe ponad 1800 mężczyzn w wieku 35-80 lat. Rezultaty ich badań opublikowano na łamach czasopisma Nutrients.

- Po uwzględnieniu takich czynników demograficznych, jak styl życia i choroby przewlekłe, okazało się, że osoby, które przyjmowały produkty bogate w tłuszcze, wykazywały większą senność w ciągu dnia - wskazuje Yingting Cao, główna autorka badania. Na ospałość i zmęczenie skarżyło się 41 proc. badanych.

 

Tłuszcz w diecie to problemy ze snem

 

Badacze zauważyli też, że zwiększone spożycie produktów bogatych w tłuszcze ma związek z bezdechem sennym i zaburzeniami snu. 54 proc. badanych cierpiało na łagodną i  umiarkowaną postać bezdechu sennego, podczas gdy aż 25 proc. na jego ciężką odmianę.

 

- Senność w ciągu dnia oznacza, że mamy mniej energii, a to z kolei zwiększa apetyt na produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, większą ochotę na węglowodany. Wszystko to związane jest również ze słabą jakością snu. Zatem powtarzalny wzór: zła dieta - zwiększona senność, zatacza błędne koło - dodaje Cao.

 

Naukowcy ostrzegają: senność w ciągu dnia może mieć istotne konsekwencje dla zachowania czujności i koncentracji. Podkreślają, że aby zapobiec przewlekłemu zmęczeniu w ciągu dnia, warto zadbać nie tylko o dobry i wystarczająco długi sen, ale również zwracać uwagę na dietę.

 

mdpi.com/journal/nutrients

prof. dr hab. Paweł Januszewicz, mgr Joanna Burzyńska, Wydz. Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie