Metodą "na wnuczka" oszukiwali w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Usłyszeli zarzuty

Polska
Metodą "na wnuczka" oszukiwali w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Usłyszeli zarzuty
policja.pl

Zorganizowaną grupę oszustów "na wnuczka" działającą w Niemczech, Szwajcarii i Austrii rozbili policjanci warszawskiego CBŚP. W Gdańsku i w Krakowie zatrzymano kolejne cztery osoby, które mogą mieć na swoim koncie kilkadziesiąt wyłudzeń w krajach Europy Zachodniej. W sprawie, prowadzonej od 2015 roku, wpadło już dziesięć osób. Grozi im do 8 lat więzienia.

Na początku kwietnia funkcjonariusze zatrzymali w Gdańsku na gorącym uczynku 47-letnią matkę i 28-letniego syna, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze od obywatela Austrii. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw.

 

Podczas kilkunastu przeszukań w różnych miejscach jednocześnie, policjanci zabezpieczyli telefony, sprzęt informatyczny, a także pieniądze i kosztowności o szacunkowej wartości ponad miliona złotych m.in. franki szwajcarskie, znaczne ilości biżuterii, zegarki o wartości 30 – 40 tys. euro każdy.

 

26 kwietnia funkcjonariusze zatrzymali w Krakowie dwóch mężczyzn w wieku 22 i 26 lat w związku ze sprawą wyłudzenia 400 tys. franków szwajcarskich od obywatela Szwajcarii i usiłowania wyłudzenia kolejnych 50 tysięcy. Funkcjonariusze ustalili, że do pokrzywdzonego telefonowano z Krakowa i pod pretekstem udzielenia pomocy członkowi rodziny namawiano do przekazania kolejnych kwot pieniędzy. Policjanci zlokalizowali miejsce, w którym przebywali mężczyźni. Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Dziesięciu zatrzymanych

 

Sprawa prowadzona jest od 2015 roku. W grudniu funkcjonariusze zatrzymali we Wrocławiu na gorącym uczynku 5 osób, z których 3 zostały aresztowane. Później policjanci zatrzymali w Poznaniu na gorącym uczynku kobietę, która trudniła się tym procederem. Również trafiła do aresztu.

 

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

 

polsatnews.pl

mr/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze